Необходима е още по-добра координация между институциите и усъвършенстване на модела за борба с престъпността, така че да бъде гарантирана сигурността на българските граждани.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Това заяви президентът Румен Радев след днешния Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС), предаде репортер на Actualno.com.
Радев визира натрупалите се тежки криминални престъпления от последните няколко седмици у нас.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
"Днешният Консултативен съвет по национална сигурност обсъди ролята и ангажиментите на Република България по отношение на общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, в контекста на българското председателство на Съвета на ЕС.
Беше отчетен значителният напредък за реализация на глобалната стратегия за сигурност и отбрана на ЕС, доказателство за което е създаването на постоянното сътрудничество на Европейския фонд за отбрана и стартирането на координирания годишен преглед на отбраната", заяви Радев.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Президентът обясни, че е имало обединение в позицията, че председателството в контекста на политиката за сигурност на ЕС е голяма отговорност, но предоставя и много възможности в няколко важни направления:
- Ефективното ръководство на процесите по изграждане на общата европейска отбрана в лицето на България като председателстваща ЕС;
- На второ място - позицията за пълноценна интеграция на българските въоръжени сили, промишленост и наука в европейските процеси по консолидиране на отбранителната индустрия и политиката на Европа;
- И не на последно място - възможността за повишаване на сигурността и европейската перспектива на Западните Балкани.
"Стигнахме до общата позиция, че България трябва да излезе с ясни предложения, които да гарантират запазването на динамиката в постигането на целите на глобалната стратегия на ЕС в сферата на отбраната, също така засилване на сътрудничеството в отбраната на страните членки. Много важно е за нас българските въоръжени сили да се интегрират в изграждането на общата европейска отбрана. Трябва да има ускорено приемане на мерки, които да идентифицират всички тези области, проекти и предприятия", подчерта Радев.
"От съществена важност е в качеството си на председатели на ЕС да покажем, че ние можем да изпълняваме ефективно тази роля, за тази цел пък трябва да покажем, че планираме нашата външа политика по европейски образец", допълни президентът.
Той обясни, че участниците в КСНС са стигнали до конкретни предложения до изпълнителната власт и във външен план:
- Като председател на Съвета на ЕС, България да работи за реализирането на инициатива да постигане на нивото на амбиция, заложено в глобалната стратегия на ЕС и второ - до 30 юни 2018-та година да финализира преговорния процес по регламента за изграждане на Европейска програма за промишлено развитие в областта на отбраната;
- В национален план предложенията са свързани с това до март месец да има пътна карта по програма 20/30 за развитие на въоръжените сили на България, както и да се разработи каталог на българската отбранителна индустрия.