Пълен одит на избирателните списъци предлага председателят на Народното събрание Ива Митева. Предложението си тя направи на заседанието на правната комисия, на което беше обсъден закоонопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Вносителите от ИТН предлагат да има видеонаблюдение и броенето да се излъчва през страница. Депутатите от комисията предложиха ЦИК да установи дали това е технически възможно. Според Митева ако има видеонаблюдение, по същата логика може да има видеозаснемане и видеоизлъчване.
Крум Зарков от БСП посочи, че ако има публичен регистър на българите в чужбина, 612 000 души ще бъдат заличени от избирателните списъци в страната, но могат да бъдат дописани в изборния ден, ако се намират в страната по това време. Според него така ще се реши проблемът с разликата между данните на НСИ за населението и избирателните списъци.
Проектозаконът е внесен от трима депутати от ИТН - Тошко Йорданов, Виктория Василева и Ива Митева. С днешните предложения се отменя вчерашното им предложение преди второ четене на Изборния кодекс, което предвиждаше експериментално гласуване по пощата само за президентските избори, без да се зачитат резултатите от него.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
В законопроекта на ИТН е записано да отпаднат ограниченията за секциите зад граница, да се създаде нов избирателен район "Чужбина", въвеждане на изцяло машинно гласуване в гoлeмитe ceĸции, видеоизлъчване и видеозаснемане в избирателните секции и в изчислителния център.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Наред с това проектът предвижда смяна на състава на Централната избирателна комисия и обжалваемост на решенията ѝ в максимално ĸpaтĸи cpoĸoвe.
Косимията реши да няма ограничение за броя избирателни секции в чужбина, както и да има видеонаблюдение в секциите при броенето на бюлетините. Секции в чужбина ще се образуват в посолствата и консулствата, на места, където са подадени поне 40 заявления и както и където в последните пет години е имало поне една секция със сто избиратели.
Решено бе заявления за гласуване по настоящ адрес да се подават не в съответната община, а електронно в ГРАО.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ