Пълен одит на избирателните списъци предлага председателят на Народното събрание Ива Митева. Предложението си тя направи на заседанието на правната комисия, на което беше обсъден закоонопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
Вносителите от ИТН предлагат да има видеонаблюдение и броенето да се излъчва през страница. Депутатите от комисията предложиха ЦИК да установи дали това е технически възможно. Според Митева ако има видеонаблюдение, по същата логика може да има видеозаснемане и видеоизлъчване.
Крум Зарков от БСП посочи, че ако има публичен регистър на българите в чужбина, 612 000 души ще бъдат заличени от избирателните списъци в страната, но могат да бъдат дописани в изборния ден, ако се намират в страната по това време. Според него така ще се реши проблемът с разликата между данните на НСИ за населението и избирателните списъци.
Проектозаконът е внесен от трима депутати от ИТН - Тошко Йорданов, Виктория Василева и Ива Митева. С днешните предложения се отменя вчерашното им предложение преди второ четене на Изборния кодекс, което предвиждаше експериментално гласуване по пощата само за президентските избори, без да се зачитат резултатите от него.
В законопроекта на ИТН е записано да отпаднат ограниченията за секциите зад граница, да се създаде нов избирателен район "Чужбина", въвеждане на изцяло машинно гласуване в гoлeмитe ceĸции, видеоизлъчване и видеозаснемане в избирателните секции и в изчислителния център.
Наред с това проектът предвижда смяна на състава на Централната избирателна комисия и обжалваемост на решенията ѝ в максимално ĸpaтĸи cpoĸoвe.
Косимията реши да няма ограничение за броя избирателни секции в чужбина, както и да има видеонаблюдение в секциите при броенето на бюлетините. Секции в чужбина ще се образуват в посолствата и консулствата, на места, където са подадени поне 40 заявления и както и където в последните пет години е имало поне една секция със сто избиратели.
Решено бе заявления за гласуване по настоящ адрес да се подават не в съответната община, а електронно в ГРАО.