Необходим е един много сериозен дебат за промените в Конституцията. Нагледала съм се на такива неща като юридическа неграмотност, че ако такива хора ще пишат Конституцията, по-добре да не пипаме тази.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Това заяви съдия Нели Куцкова в ефира на сутрешния блок на bTV по повод предложенията на премиера Бойко Борисов за промените в основния закон на България и свикването на Велико народно събрание.
За мандата на главния прокурор от години се дискутира. Това е обект на много сериозна дискусия, каза съдия Куцкова. Тя посочи, че правосъдният министър няма никаква управленческа власт в съдебната система. Не мисля, че проблемът с правомощията на министъра на правосъдието е сериозен. Много по-сериозен е проблемът със структурата на прокуратурата, където нищо не се пипа, стана ясно още от думите на Куцкова. Тя отбеляза, че много хора се страхуват от главния прокурор, като би трябвало да се страхуват тези, които са извършили някакви престъпления.
„Това, което ще се направи – Велико народно събрание, би трябвало да бъде последното и както много хора смятат – да се премахне от Конституцията тази част, която се отнася до ВНС, тъй като с голямо мнозинство могат да се решават въпросите и от обикновено“, заяви и д-р Петър Берон, депутат в последното проведено Велико народно събрание. Според него много малко неща са за промяна в Конституцията, дори и главата, която касае съдебната власт.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
„В нея повечето неща са съвсем приемливи. Ако трябва да се промени нещо, то може да се направи наистина от ВНС“, коментира Берон. Според него броят на депутатите може да се намали малко – около 200, но не да бъдат чак 120.
Какви са предложенията на ГЕРБ, четете в този материал.