Дали ще има промени в конституцията ни ще стане ясно след като приключат дебатите по тази тема при президента. Може да се окаже, че не са необходими никакви промени. Това каза в интервю за bTV преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
"Конституцията ни е под натиск не от скоро. Промени по нея бяха правени с членството на България в ЕС. Именно с приемането в ЕС беше дадена една висока оценка за нашата Конституция", припомни той.
Относно дали може да бъде свикано Велико народно събрание конституционният експерт отговори, че това зависи от предложенията за промени в основния закон.
"Инициативата на правителството кореспондира със съветите на Венецианската колегия относно фигурата на независим прокурор, който да следи главния прокурор. Подобно предложение не е извън Конституцията и тук отново се спекулира. Но това е становище, което не е задължително за България, обаче все пак се съобразяваме. Според мен преди Венецианската комисия трябваше първо да се допитаме до Конституционния съд", коментира проф. Киров и отбеляза, че в становището на Венецианската комисия има някои политически отсенки.