Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Познатите различия в политическото дясно изплуваха отново

21 март 2017, 09:00 часа • 2039 прочитания

Защо отново политическото дясно е силно разделено? На този въпрос и на въпросът каква е разликата между партиите вдясно отговаряха в дебат, но всъщност поединично, Найден Зеленогорски от Реформаторския блок, Радан Кънев от Нова република и Христо Иванов от „Да, България”.

Реформаторският блок

Очевидно разделението вдясно е факт, но Реформаторският блок до последно се надяваше да се явим заедно. Така Найден Зеленогорски коментира пръв защо пак вдясно има разделение. Той изрази увереност, че Реформаторите ще влязат в парламента, но „искаше ми се да сме по-голяма група”. Зеленгорски обясни пред Нова телевизия и, че е естествено Реформаторите да търсят коалиция с ГЕРБ, защото и двете партии са част от ЕНП.

Отосно отношенията с ГЕРБ Зеленогорски беше попитан дали партията на Бойко Борисов не си измива ръцете с Реформаторите за грешките в предишното управление – например скандалите в образованието. А тунелите на кого са грешка, отвърна бившият кмет на Плевен, който напомни за инцидента в „Ечемишка”, където загина жена от паднало осветително тяло, и веднага добави, че в едно партньорство понякога има търкания.

Зеленогорски разкри и, че бил в тефтерчето на бившия председател на КПУКИ Филип Златанов, но бил спокоен, защото е действал според правилата. Винаги се притеснявам, когато контролната система се използва за политическа саморазправа, добави Зеленогорски при въпрос дали не се притеснява от инициалите Б.Б., Ц. Ц., Д.П. и И.Ф. в тефтерчето на Златанов. Зеленогорски подчерта, че за съдебната реформа се направило много, но трябва да се прави още много и затова е нужно силно дясноцентристко мнозинство. Нямаме проблем с „Патриотичния фронт”, а с президента и служебното правителство, добави представителят на Реформаторския блок, за когото е абсурдно „Обединените патриоти”, а не държавата, да предприемат мерки против намесата на Турция във вътрешните ни работи.

Нова република

Лидерът на „Нова република” Радан Кънев подчерта, че е против ГЕРБ, БСП и ДПС, защото са свикнали да крадат парите на хората и след това да им връщат част от тях, като искат да са им благодарни. АЕЦ Белене – обща позиция ГЕРБ-БСП. КТБ – обща тишина, изброи Радан Кънев аргументите си, че ГЕРБ и БСП са едно и също. ГЕРБ срещу БСП е мачът за порциите, категоричен беше тъмносиният политик. За него борбата за гласове между ГЕРБ и БСП е борба впоследствие кой да отреже повече от баницата.

Основният проблем на България е, че законът престана да е оръжието на слабия, заяви Кънев. Тези хора, продуктите на БКП, доказаха по ясен начин, че са неспособни да се променят, освен ако слабите нямат оръжието на закона на своя страна – антикорупционна прокуратура по румънски модел. С раираната пижама може да се окаже, че много лесно се променят, предположи тъмносиният политик. Според него от 2006 година в Румъния сериозно са се хванали да се борят с корупцията и затова Румъния сега ни изпреварва с много.

Радан Кънев добави, че не се интересува от социологическите проучвания и даде пример с реванша от Шампионската лига между Барселона и ПСЖ. Представяте ли си Меси 5 минути преди края да даваше интервюта защо не са се класирали, ирнозира тъмносиният лидер (бел. ред. – Барселона се класира благодарение на 3 гола в последните 5-10 минути).

Относно липсата на коалиция между Нова република и „Да, България” Кънев заяви, че въпросът е за Христо Иванов, защото Нова република е направила публично предложение, без условия. Кънев обаче посочи защо Нова република не е в Реформаторския блок – бяхме алтернатива на ГЕРБ, на кражбите, на ченгетата, на мошениците, без обаче Кънев да каже пряко, че сега Реформаторският блок не е такава алтернатива.

Да, България

Основната разлика между нас и Нова република е, че ние сме една нова политическа сила, търсим лицето си и не искаме да влезем в разговора защо Реформаторският блок и Нова република не са заедно. Искаме да погледнем в бъдещето – не да се занимаваме с неща, които хората не ги интересуват, каза бившият правосъден министър Христо Иванов.

Който и да стане премиер – Бойко Борисов или Корнелия Нинова, не е алтернатива. Трябва да започнем да изграждаме политическа алтернатива, която да ни даде възможност да сменим тази политическа върхушка, постави Иванов целта на „Да, България” в дългосрочен план. Ще отнеме време избирателите да ни се доверят, това време не можем да го прескочим, подчерта бившият правосъден министър. Той каза, че партията му ще се бори за доверието на българите като се бори срещу задкулисните договорки и „разпределянето на порции”. Две години ГЕРБ и Реформаторският блок се борят за антикорупционен закон и не го приеха, посочи пример за задкулисна обвързаност Иванов. Той даде и друг пример за страха на задкулисието от „Да, България” – над 800 медийни атаки срещу нас, Пеевски похарчи три пъти повече от бюджета ни. Г-н Пеевски и приятелите му много добре разпознават с кого не могат да се договорят, смята Иванов, който определи Пеевски за временно явление и ще дойде време да бъде изхвърлен в канавката. Зад него е сараят, мрежите на Държавна сигурност, добави бившият правосъден министър.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес