Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Потвърдено: Пак сме дали съгласие Русия да пренесе ракети през България за Сърбия

20 февруари 2020, 14:00 часа • 17531 прочитания

България е позволила на руски военно-транспортен самолет да използва българското въздушно пространство, за да пренесе зенитно-ракетен комплекс "Панцир 1" до Сърбия. Това потвърди МВнР след запитване на Actualno.com.

От отговора на външното ни министерство става ясно, че това се е случило след разрешение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и след съгласуване с транспортното министерство (МТТС). Ето и нередактираното съобщение на пресцентъра на МВнР: "След разрешение на министъра на отбраната и след съгласуване с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съгласно действащата нормативна уредба, бе даден положителен отговор за извършване на полети от руски самолет, пренасящ зенитно-ракетен комплекс „Панцир 1“ за Република Сърбия."

Ракетният комплекс "Панцир 1" е предназначен за близко прикритие на граждански и военни обекти от въздушно нападение. Комплексът всъщност представлява камион и се управлява от двама до трима оператори. Той е съставен от управляеми ракети с радиокомандно насочване с инфрачервено и радиолокационно проследяване, както и автоматични оръдия.

Припомняме, че през есента на миналата година Русия и Сърбия проведоха на сръбска територия първото си съвместно учение за противовъздушна отбрана "Славянски щит". Една от основните му практически цели беше да се направи показно на сръбските ВВС как да работят с ракетния комплекс С-400 "Триумф" - този комплекс, който Турция купи и заради който последваха санкции от страна на САЩ по програмата за производство и доставка на изтребители F-35. За пръв път извън Русия в учение участваха ракетите С-400.

Стратегическата цел на "Славянски щит" обаче е по-различна - сръбската и руската армия да изпитат на практика планове за действие при въздушен бой. За учението сръбският военен министър Александър Вулин говори директно в смисъл, че се прави с цел подготовка Сърбия никога повече да не бъде подлагана на агресията на НАТО както през 1999 година т.е. войната в Косово. Тогава обаче Иван Костов не допусна руски военни да минат през България и да установят руска зона точно там, където действаха КФОР и което можеше да удължи неизмеримо конфликта, а вълните на войната да засегнат неиминуемо България – най-малкото под формата на бежанци.

Пропускането на руски военен самолет от България, която е и страна-член на НАТО, вече е поредно в рамките на само няколко месеца. В края на октомври МВнР потвърди за пуснат да мине през нашето въздушно пространство самолет "Ан-124" на руските ВВС. А буквално едно денонощие по-късно се изясни с помощта на специализирания сайт Flightradar, че между 16 октомври и 1 ноември 2019 година е имало 12 полета на руски военно-транспортни самолети през българско въздушно пространство – от Русия към Сърбия и обратно.

Досега няма официален коментар от страна на военния министър Красимир Каракачанов или от премиера Бойко Борисов как НАТО и партньорите на България в Алианса приемат тези разрешения. На изричен въпрос на Actualno.com дали има позиция на НАТО, от МВнР казаха, че няма да коментират. Външно не коментира и на коя дата ще бъде извършен новият руски полет, както и дали Русия е казала, че ракетният комплекс ще остане в Сърбия или че ще го върне след време.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес