Ние не можем да допуснем влизането на Република Северна Македония (РСМ) в ЕС да легитимира исторически манипулации. Ние не можем да приемем малцинствени, териториални и езикови претенции, основани на фалшифицирана история. Това трябва да спре. Затова България настоява изложените от нас елементи да се включат в Преговорната рамка за РСМ, което би дало на страната ни търсените от нас минимални гаранции. Не можем да подкрепим друго решение.
Още: Първо заседание на кабинета "Желязков"
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Това казва постоянният представител на Република България към Европейския съюз посланик Димитър Цанчев по време на вчерашната среща в Брюксел на Корепер, на която се обсъждаше преговорната рамка за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС, предаде репортер на БГНЕС.
"Единственото приемливо решение е червените линии на страната ни да бъдат включени в Преговорната рамка за РСМ, така както предвижда нашата национална позиция. Всяко друго решение е неприемливо за българското Народно събрание, за българското правителство и за българското общество. Не разбираме защо Съветът трябва в Декларация да обяснява как разглежда позицията на страна кандидат, вместо в юридически задължителен документ да посочи задълженията й. Не разбираме какъв проблем може да има за една страна кандидат в това ясно да заяви, че няма териториални претенции и малцинствени претенции към държава членка на ЕС. Не разбираме какъв проблем има Съветът да използва в Преговорната рамка вече утвърдената и съгласувана езикова формула използвана в преговорната рамка за Черна гора - “официалния език на Република Северна Македония”, казва Цанчев.
Според българският дипломат по най-важния въпрос – настояването ни за преговорна глава 35 – "целта на България е да получи ефективен механизъм за оказване на влияние в рамките на целия преговорен процес, за да се гарантира прилагането на двустранния Договор за добросъседство". "Този договор не се изпълнява от страната кандидат, затова сме в това положение. Основни клаузи в този договор са свързани с историята. Това е така, защото държавната доктрина на страната кандидат е основана на съзнателното манипулиране на историята за сметка на съседните държави. Това беше и основна част от проблема за името с Гърция. Тази фалшифицирана история присъства в учебниците, чрез нея македонските деца от български произход се възпитават вече няколко поколения наред в омраза към България и българите", посочва Цанчев.
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Българският дипломат подчертава, че "за страната ни е много важен въпросът за спиране на историческите фалшификации и този въпрос трябва да бъде окончателно решен преди началото на преговорите".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Припомняме, че вчера България официално уведоми Европейската комисия, че "не е в състояние да приеме предложената към момента преговорна рамка за Република Северна Македония и проекта на декларация към нея, тъй като тя не дава необходимите гаранции за изпълнение на поставените от страната ни условия". За България е неприемлив вариантът условията ни към РСМ да бъдат поставени в декларация на Съвета на ЕС, съпътстваща преговорната рамка.