Народното събрание изгуби почти половин работен ден в дебати, но не успя да стигне до гласуване на сделката за изтребителите F-16. Депутатите се оплетоха в дискусии, припомняха си факти от миналото, разменяха си взаимни упреци и обвинения, смесвайки патриотизъм, военни технологии и геополитика, но без да преминат към заветния вот.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Лидерът на БСП Корнелия Нинова призова в парламента да бъде извикан премиера Бойко Борисов, който еднолично е решил самолетите да бъдат платени наведнъж. Очевидно парите за самолетите не са от борбата с контрабандата, щом се налага актуализация на бюджета и вземане на заем, посочи Нинова.
От партия "Воля" пък настояха пред депутатите да се яви президента Румен Радев, който е сериозен критик на сделката за F-16. Нито премиерът, нито президента обаче дойдоха в залата, тъй като са в провинцията.
Противниците на споразумението опитаха процедурни хватки, за да отложат гласуването с 3 или 6 месеца.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Според лидера на "Воля" Веселин Марешки сделката за изтребителите е най-грабителската и най-голямата опасност за националната сигурност на България, защото отслабва цялата държава. Бизнесменът се закани той и депутатите му да бойкотират гласуването, като напуснат залата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Марешки внезапно се отказа от бойкота, като предложи вота на сделката за изтребителите, налагаща актуализация на бюджета, да бъде отложен с 6 месеца. Идеята му беше подкрепена от БСП.
Предложението беше гласувано и отхвърлено с 120 гласа "Против" срещу 91 "За", като срещу него се обявиха ГЕРБ, ДПС и част от Обединените патриоти (ВМРО). Подкрепиха го БСП, Воля и НФСБ и Атака.
Военният министър Красимир Каракачанов контрира, че цената на бойните самолети няма да падне, ако вота за сделката бъде отложен с половин година. "Всяка година цените на военната техника и оборудване нарастват. Такава е конюнктурата в света", каза Каракачанов.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Очаквано Атака се изказаха против покупката на изтребителите, а ДПС подкрепиха придобиването им. Според депутатите от партията на Волен Сидеров сделката е израз на диктат и чужди интереси. "Това е поредният акт на капитулация на несуверенната, колонизирана държава България", каза Павел Шопов.
Самият Сидеров е в отпуска, но колегите му не пропуснаха да споменат любимата си тема за американските военни бази у нас, а очакваната получаване на самолетите 2023 г. им се видя твърде далеч в бъдещето. Дотогава Русия сигурно ще има S-600, отбеляза Десислав Чуколов.
Ще гласуваме против сделката на F-16, но не за да пренасочим военната ни промишленост към руските летящи ковчези, каза лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Той разкритикува слабата позиция на управляващите в преговорите със САЩ и оприличи министрите Емил Караниколов и Владислав Горанов на героите от "Клетниците" Гаврош и Козета, които имат драматична съдба.
На предложението заседанието да се предава пряко по БНТ и БНР, а Валери Симеонов отговори: "По-добре да не ни гледат сеира и позора". Все пак то беше излъчвано по двете обществени медии.
От ВМРО твърдо подкрепят сделката за американските изтребители. "Покупката на F-16 е първата реална стъпка в модерното превъоръжаване на българската армия. Последните изтребители за нея са купени преди 30 години", отбеляза доц. Милен Михов от Обединените патриоти.
Дискусиите продължаваха, като много депутати побързаха да се изкажат, но резултат нямаше. В крайна сметка около обяд председателстващият Емил Христов от ГЕРБ обяви половинчасова почивка.