Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Политолог: Радев иска да сглоби геополитически "троянски кон", ето с кои партии

22 август 2023, 14:41 часа • 4838 прочитания

Идеята на президента Румен Радев е "да сглоби нещо алтернативно на настоящото правителство, в което влизат ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" или БСП. В една такава алтернативна конструкция той би имал геополитически "троянски кон". Това обяснява тактическите му действия". 

Това каза по БНР политологът Даниел Смилов, специалист по сравнително конституционно право, програмен директор на Центъра за либерални стратегии.

Къде се разминават Радев и правителството

Още: "Смайваща лоялност към Кремъл": Как президентът събра 30 критики към управляващите за 11 минути?

Русия и обвързаните с нея енергийни проекти са двата основни разлома между президента и управляващите, но има и трети - конституционната роля на президента в една парламентарна демокрация, смята той.

"Има съдържателни разминавания в позицията на Румен Радев и управляващото мнозинство, а оттам и правителството. Тези разминавания са в три посоки - две са геополитически, те са ясни. Президентът, за разлика от управляващото мнозинство, подкрепя повече позиции, свързани с Русия в конфликта ѝ с Украйна. Не става дума за директна подкрепа на Русия, но повечето от позициите на президента Радев съвпадат с тезите на Кремъл - и за борбата за мир, и за това, че Украйна трябва да капитулира на практика като бъде оставена без военна помощ и пр. Тук има сериозен разлом, другият е по енергийните проекти, пак президентът там е много по-тясно свързан с проекти, обвързани с Русия.

Конституционната линия

Служебното правителство на Радев скри, че има интерес от Украйна към реакторите в "Белене". Третата линия е още по-интересна, тя е вътрешнополитическа, можем да кажем - конституционна. Тя е за това каква е ролята на президента в една парламентарна демокрация.

Още: Политолог: Президентът забравя, че не е център на властта. Кои са тези, които застават зад народното движение за 3 март?

Ролята му до някаква степен е на коректив, но не и президентството да определя рутинната политика на страната. В парламентарната република изпълнителната власт принадлежи на Министерски съвет", обясни той.

Идеята за народно движение, обявена от президента в речта му на Шипка, е изключително неуместна:

Още: "Казваме стига": Радев обяви, че няма да допусне сглобкаджийска Епопея на зачеркнатите

"Тя съвпада с геополитическата разломна линия по отношение на Русия. Прави се един неприемлив опит културната и историческа близост между българския и руския народ да бъдат използвани за политически цели в настоящата ситуация, включително в подкрепа на агресията на режима на Путин. Това ми се струва не само безвкусни, но и вредни за България спекулации, свързани с историческата памет".

Още: Димитър Вацов: Президентът се доближава все повече до езика на "Възраждане"

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес