Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Политолог: Радев иска да сглоби геополитически "троянски кон", ето с кои партии

22 август 2023, 14:41 часа • 4860 прочитания

Идеята на президента Румен Радев е "да сглоби нещо алтернативно на настоящото правителство, в което влизат ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" или БСП. В една такава алтернативна конструкция той би имал геополитически "троянски кон". Това обяснява тактическите му действия". 

Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Това каза по БНР политологът Даниел Смилов, специалист по сравнително конституционно право, програмен директор на Центъра за либерални стратегии.

Къде се разминават Радев и правителството

Още: "Смайваща лоялност към Кремъл": Как президентът събра 30 критики към управляващите за 11 минути?

Русия и обвързаните с нея енергийни проекти са двата основни разлома между президента и управляващите, но има и трети - конституционната роля на президента в една парламентарна демокрация, смята той.

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

"Има съдържателни разминавания в позицията на Румен Радев и управляващото мнозинство, а оттам и правителството. Тези разминавания са в три посоки - две са геополитически, те са ясни. Президентът, за разлика от управляващото мнозинство, подкрепя повече позиции, свързани с Русия в конфликта ѝ с Украйна. Не става дума за директна подкрепа на Русия, но повечето от позициите на президента Радев съвпадат с тезите на Кремъл - и за борбата за мир, и за това, че Украйна трябва да капитулира на практика като бъде оставена без военна помощ и пр. Тук има сериозен разлом, другият е по енергийните проекти, пак президентът там е много по-тясно свързан с проекти, обвързани с Русия.

Конституционната линия

Служебното правителство на Радев скри, че има интерес от Украйна към реакторите в "Белене". Третата линия е още по-интересна, тя е вътрешнополитическа, можем да кажем - конституционна. Тя е за това каква е ролята на президента в една парламентарна демокрация.

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Политолог: Президентът забравя, че не е център на властта. Кои са тези, които застават зад народното движение за 3 март?

Ролята му до някаква степен е на коректив, но не и президентството да определя рутинната политика на страната. В парламентарната република изпълнителната власт принадлежи на Министерски съвет", обясни той.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Идеята за народно движение, обявена от президента в речта му на Шипка, е изключително неуместна:

Още: "Казваме стига": Радев обяви, че няма да допусне сглобкаджийска Епопея на зачеркнатите

"Тя съвпада с геополитическата разломна линия по отношение на Русия. Прави се един неприемлив опит културната и историческа близост между българския и руския народ да бъдат използвани за политически цели в настоящата ситуация, включително в подкрепа на агресията на режима на Путин. Това ми се струва не само безвкусни, но и вредни за България спекулации, свързани с историческата памет".

Още: Димитър Вацов: Президентът се доближава все повече до езика на "Възраждане"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес