През тази седмица се очаква да започнат разговорите за разпределението на местата в евентуалния нов редовен кабинет. Преговорите на експертно ниво приключиха. Бяха обсъдени политиките в 18 различни сфери. Сега обаче от „Продължаваме Промяната", „Има такъв народ", БСП и “Демократична България" трябва да говорят за конкретни имена в новия Министерски съвет. В края на консултациите Кирил Петков заяви, че очаква до Коледа да има редовен кабинет.
Най-коментирани и вероятни министри в новото правителство са следните имена:
Кирил Петков - министър-председател
Асен Василев - министър на финансите
Николай Събев (собственик на "Еконт") - министър на транспорта
Даниел Лорер - министър на външните работи
Всички те са от "Продължаваме промяната". Възможност за здравен министър е проф. Георги Михайлов от БСП, името на Любомир Каримански от "Има такъв народ" се завъртя като възможност за министър на икономиката, а Христо Иванов от "Демократична България" е вариант да оглави правосъдното министерство. Не е изключено от "Продължаваме промяната" да се спрат и на някои от служебните министри.
Относно персоналния състав на бъдещия кабинет Лена Бориславова изтъкна: "Ако не можем да излезем с по-добри кандидатури от тези на служебните министри, ще се спрем на служебните министри, част от тях са се доказали с много висока експертиза.“ (Повече вижте тук: Глас от „Продължаваме промяната“ за бъдещия кабинет: Ако няма по-добри кандидатури, ще се спрем на служебните министри)
Според политолози не е изключено и ако партиите не успеят да се договорят, да излъчат за премиер Стефан Янев. В свое интервю служебният министър-председател коментира, че с него не е воден разговор за бъдещо участие в проектокабинета на "Продължаваме промяната". Той заяви, че на този етап е рано да се водят преговори и добави: “Нека да видим как ще протекат разговорите и как ще протекат намеренията, защото зависи от политиките”. От думите му обаче стана ясно, че Янев би обмислил покана, ако получи такава от "Продължаваме промяната". (Повече вижте тук: Политолози категорични: В името на мира, "Продължаваме промяната" ще номинира Стефан Янев за премиер (actualno.com)
Сред имената на министри, спрягани да запазят поста си и в редовен кабинет, са Бойко Рашков, Виолета Комитова и Николай Денков. И докато вътрешният министър към момента запазва мълчание, образователният заяви, че би приел подобна покана, ако я получи.
"Ако правилно са поставени приоритетите, задачите – аз нямам проблем да работя с Асен Василев и Кирил Петков. Моята сила е в това, че съм експерт в наука, висше образование. Сега станахме и експерти по близалки и ваксини, но аз смятам, че това е по-скоро сила, отколкото слабост", заяви министър Денков.
Виолета Комитова също беше лаконична: "Не съм водила такива разговори. Рано е още да отговоря дали съм склонна за такива преговори".
Въпросът остана отворен и пред други бивши колеги на Петков и Василев от служебния кабинет.
"Ако кажа "не" ще има мнозина, които ще бъдат зарадвани. Ако кажа "да" - звучи твърде неприятно за мен самия", коментира Велислав Минеков.
Други открито заявиха, че не са получавали подобни предложения.
"Аз не мога да си правя сам предложения. Това, което ще направя, е да запозная с работата ми дотук евентуалното мнозинство, което се сформира и те трябва да решат какво ще правят", обясни служебният министър на правосъдието Иван Демерджиев.
Трети подходиха към идеята с чувство за хумор.
"Очаквам да разговарят с мен, не очаквам покана. Искам да бъда полезен на България по всякакъв начин. Трябва да питам жена си да ли е съгласна да продължа да бъда министър", пошегува се екоминистърът Асен Личев.
С края на преговорите по политики дойде и заявката на кандидата за министър-председател Кирил Петков. "Нямаше тема, когато сложихме българския интерес да не постигнем огромно съгласие. Оттук-нататък, което искам да пожелая на всички нас, е да изпълним тези точки с реални действие и, повярвайте ми, след 4 години България няма да изглежда по този начин", убеден е Кирил Петков.