Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът решава окончателно по какви правила ще живеем след 13 май

12 май 2020, 07:14 часа • 10161 прочитания

Парламентът ще заседава извънредно днес, 12 май, като се очаква да приеме на второ четене Законопроекта за изменение на Закона за здравето, предаде БГНЕС. Заседанието ще започне в 13:00 часа.

Законопроектът беше приет на първо гласуване на 8 май 2020 г. Текстовете вече бяха одобрени в парламентарната правна комисия, а с тях кабинетът предлага мерки за справяне с пандемията от COVID-19, както и ограничаването на икономическите последици от нея, които да бъдат прилагани след края на извънредното положение. Срокът му изтича на 13 май, като правителството взе решение да не предлага неговото удължаване. Законът трябва да бъде приет на второ четене и обнародван в Държавен вестник преди 13 май.

Засега управляващите от ГЕРБ отстъпват от идеята извънредна епидемична обстановка да се обявява със заповед на министъра на здравеопазването и внасят нов текст – това да става единствено с акт на Министерски съвет. Правната комисия одобри това предложение на второ четене. В предложението им са изброени изчерпателно и критериите за това, а вътре са дадени правни дефиниции на термините "извънредна епидемиологична обстановка", "изолация" и "карантина".

Същата теза застъпва и опозицията в лицето на БСП, чийто лидер – Корнелия Нинова, заедно със свои колеги депутати, е внесла сходно предложение. От левицата искат още облекчения за кредитополучателите, подкрепа за работниците, излезли в неплатен отпуск по време на кризата, както и редуциране на ДДС за храни и лекарства.

Предложенията на ГЕРБ, подписани от председателя на групата Даниела Дариткова, която вече пребори коронавируса, предвиждат и санкции при неизпълнение на противоепидемичните мерки след края на извънредното положение на 13 май. За всички нарушители глобата ще бъде в размер от 300 до 1000 лева, а при повторно нарушение – от 1000 до 2000 лева.

Всички болни и доказани носители на вируса, отказали или неизпълнили задължителната изолация или лечение, ще се наказват с глоба от 5000 лева. За нарушителите на задължителната карантина санкцията е същата.

Коалиционните партньори от "Обединени патриоти" също имат свои предложения. От ВМРО настояват здравният министър да обявява извънредна епидемиологична обстановка, но само за срок от 30 дни. Ако ситуацията около заболяването налага мерките да продължат, това да става чрез решение на парламента, по предложение на кабинета. На правна комисия това не беше подкрепено.

Патриотите искат още мерките за просрочените кредити, опасани в извънредния закон, да продължат да действат два месеца след края на извънредното положение – да не се начисляват лихви за забава, да не настъпва предсрочна изискуемост, както и да не се развалят договори и изземват вещи.

Един от юристите в групата на ДПС - Хамид Хамид, предлага да отпадне двумесечният срок за административните съдилища да разгледат жалбите срещу общите административни актове. Той настоява още да се разпише в закона, че актовете на здравния министър ще влизат в сила от момента на публикуването им на интернет страницата на ведомството. Идеята за административните съдилища срещна силна съпротива от БСП.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес