Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът прие промени в ГПК на първо четене, заради опасност от санкции

29 март 2019, 10:10 часа • 2107 прочитания

Народното събрание прие промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) на първо четене.

Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания

Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус

Измененията са във връзка със становище на ЕК и са с цел избягване на бъдещи санкции срещу България.

Въвежда се изискване в случаите, в които вземане произтича от договор, сключен с потребител по смисъла на Закона за защита на потребителите, към заявлението да се прилагат договорът, заедно всички негови приложения, включително приложимите общи условия.

С измененията изрично се посочва, че съдът служебно проверява законосъобразността на правопораждащия вземането фактически състав преди да издаде заповед за изпълнение.

Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Предложените промени предвиждат удължаване на сроковете за подаване на възражение от страна на длъжника срещу издадената заповед за изпълнение, както и на частна жалба от длъжника срещу разпореждането за незабавно изпълнение, с цел осигуряване на адекватна възможност за реакция от негова страна.

С промените се въвежда и изискване за банките, които искат в тяхна полза да се издаде заповед за незабавно изпълнение, да представят пред съда и договора, от който произтича вземането им.

Асоциацията на търговските банки разкритикува предприетите промените. Те призовават за по-внимателно обмисляне на направените предложение в ГПК, защото има  според  тях опасност от пълното обезсмисляне на заповедното производство за събиране на просрочени задължения.

Това означава, че кредиторите ще трябва да прибягнат до по-бавен и скъп процес за събиране на вземанията си, а това не е в полза на нито една от двете страни, допълват от банковата асоциация.

Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида

Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони

Оттам са категорични, че при ефект от промените съдилищата ще бъдат затрупани с още работа, а именно - тромавите съдебни процедури са част от критиките за икономически дисбаланси, посочени от Европейката комисия и в тазгодишния ѝ доклад.

Освен това и в момента съдът има задължение да следи за неравностойни клаузи в договорите, категорични са от банковата асоциация. Също така те цитират данни на Камарата на частните съдебни изпълнители, според които под 10% от случаите при тях се отнасят до банкови вземания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес