На изборите се случи това, което можеше да се очаква да се случи. БСП беше яхнала вълната и всички очакваха, че от само себе си ще спечелим. Но изпуснахме няколко момента, коментира Румен Овчаров пред bTV.
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
По думите му промяната, която БСП лансираше, се е изчерпала с новите лица в листите и корекцията в устава на партията.
"Платформата ни също не предизвика особен ентусиазъм. Някои хора дори определиха платформите на БСП и ГЕРБ като консервативен консенсус", каза още той, като добави, че ГЕРБ наистина е предлагала повече, но никой не ги е попитал как ще осигурят обещаното.
Единствената промяна, която БСП предложи, беше борбата с паралелната държава, но не посмяхме да кажем кой е командирът ѝ, кой е лицето на тази паралелна държава, каза Овчаров.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
По думите му грешка е било и допускането БСП да бъде вкарана в антиевропейския контекст и в антинатовското говорене.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
"Причина за загубата е и високомерието – БСП прекалено бързо си повярва и априори отписа всички възможни коалиционни партньори. Листите бяха нареждани или пренареждани без да се отчита мнението на регионалните структури, а някои от кандидатите се представяха като едва ли не бъдещите министри. Раздаването на оценки също не беше целесъобразно", отчете Овчаров.
Въпреки това, според него, партията е доказала, че е алтернативата на ГЕРБ.
Овчаров каза, че очаква слабо конюнктурно правителство, защото „същите тези хора управляваха до преди няколко месеца и се скараха накрая“.
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Според него поскъпването на газа е било неизбежно, защото регулирането на естествените монополи става по два начина – „на базата на обективни критерии или когато се влачим след конюнктурата. Сега сме в втората хипотеза“.
Социална политика с цени не се прави, а като се определят бедните хора и таргетирано им се помага, а богатите трябва да си плащат цялата цена, каза още той.