Партиите и коалициите започват да подават заявления за участие в предсрочния вот на 27 октомври от понеделник, 2 септември.
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Това става ясно от публикуваната хронограма за изборите от Централната избирателна комисия (ЦИК). Според сроковете регистрациите ще се извършват от 2 до 11 септември, като ЦИК регистрира партиите и коалициите същия ден ден.
Иначе 16 септември е крайният срок за регистрация на инициативните комитети, които искат да участват в надпреварата за депутати. Промени в състава на регистрирана коалиция се правят до 21 септември. Три дни по-късно - до 24 септември формациите регистрират листите си с кандидати за народни представители в съответната Районна избирателна комисия.
Още: Росица Матева: Документ от Софийския градски съд би определил как ще се регистрира ДПС за изборите
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Жребият с номерата на партиите, коалициите и инициативните комитети се тегли на 25 септември, а на 27 септември започва предизборната кампания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Припомняме, че именно сроковете ще бъдат изключително важни в настоящата предизборна кампания. Прожекторите са насочени основно към ДПС и БСП, за които вътрешните политически битки ще се пренесат и в съдебната зала, а изходът от обжалванията и борбата за надмощие ще даде и отговор на въпроса кой ще регистрира листите на партиите.
Иначе до 29 август областните управители изпращат покани до парламентарно представените партии и коалиции за консултации за състав на Районните избирателни комисии. До 30 август ЦИК определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната и изпраща информация на Министерството на външните работи.
До 1 септември ЦИК определя броя на мандатите за всеки многомандатен изборен район, както и възнагражденията на членовете на избирателните комисии и на специалистите към тях.
Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Още: Цицелков: Контролираният вот е 200 000 гласа, полицейските шефове са по-важни от МВР-министъра
ЦИК обявява списък на местата извън страната, в които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели, до 6 септември. До тази дата ЦИК назначава РИК.
Всеки работен ден от 2 до 11 септември - от 9.30 до 17.00 ч. партиите и коалициите подават заявление в ЦИК за регистрация за участие в изборите. Според документа до 11 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие в изборите.
ЦИК определя чрез жребий поредните номера в бюлетината на партиите, коалициите и ги обявява на 25 септември. Ден по-късно ЦИК утвърждава техническия образец и защитата на бюлетината и кочана.
В документа е посочено, че до 10 октомври партиите и коалициите правят предложения за съставите на СИК извън страната, включително и резервни членове.
Снимка: БГНЕС
До 12 октомври избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. След вписване на избирател в избирателния списък по настоящ адрес не може да му се издава удостоверение за гласуване на друго място.
Отново 12 октомври е крайният срок, до който избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, но желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, заявяват желанието си в писмена форма.
До 21 октомври избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение и желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в срока по чл. 37, ал. 1 ИК, може да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това и при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК.
На 26 октомври СИК получава техническите устройства за машинното гласуване и всички други изборни книжа и материали.
ЦИК обявява края на изборния ден след приключване на гласуването на територията на страната не по-късно от 21.00 часа на 27 октомври.