Окончателно 13 партии, 9 коалиции и 21 инициативни комитети, издигащи независими кандидати за народни представители, са регистрирани за участие в изборите. Това заяви на пресконференция говорителят на ЦИК Камелия Нейкова, предаде БГНЕС.
Инициативните комитети са регистрирани в 13 изборни района, като най-много (5) са регистрирани в 25-ти район в София. С вчерашно решение на ЦИК, е регистрирана и партия „Презареди България” за участие в изборите.
Срокът за регистрация на кандидатските листи е до 21 февруари, като те трябва да се регистрират в съответната РИК.
До 18 февруари е срокът, в който коалиция може да заяви промяна в състава или наименованието си. Днес постъпи заявление, с което се направи искане и има решение на ЦИК, за промяна в състава на коалиция Обединени патриоти-ВМРО, НФСБ и Атака, като към тях се присъедини и Партия средна европейска класа.
До момента две НПО-та са подали заявления за наблюдатели на изборите.
Към 15 февруари са подадени 15 жалби срещу решения на ЦИК. 5, от които са потвърдени от вас, 4 са висящи и 3 са отменени и върнати за ново произнасяне. Жалбите, постъпили от избиратели, след проверка за личните им данни в списъци за подкрепа на партии, са само 2. Практиката показвала, че избирателите вече се насочват към компетентния орган, който е Комисията за защита на лични данни, където са постъпили около 4 жалби и сигнали.
До момента подадените онлайн заявления за гласуване извън страната от 8960 избиратели. Най-голям брой са от Турция, Великобритания и Испания. Чрез дипломатически и консулски представителства са подадени 92 заявления. Срокът за подаването на тези заявления е до 28 февруари.
С друго решение на ЦИК е приета процедурата за теглене на жребий за бюлетините на партиите и коалициите, които са регистрирани в ЦИК. Датата ще бъде 22 февруари от 10,30 часа във фоайето на Източното крило в ЦИК. След този жребий от 11.00 часа ще бъде теглен жребият за отразяването на предизборната кампания от БНТ и БНР.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев подчерта, че към момента нямало постъпили конкретни предложения в ЦИК по обществената поръчка за машините, но имало заявен интерес и запитвания от фирми.
Той коментира и изложената информация от правителството за проучване на машините за машинното гласуване от вчера, като поясни, че то е направено независимо от ЦИК преди откриването на процедурата за машинно гласуване. „В тази връзка ЦИК не може да даде становище за това прочуване от МС. Това проучване не е постъпило при нас”, каза Андреев.
От своя страна другият говорител на ЦИК Цветозар Томов коментира, че не било работа на ЦИК да коментира становища и изказвания от МС. „Не сме запознати с него и резултатите от него не са коментирани и на заседание на ЦИК. Нямаме какво да коментираме ние. Рано е да сме песимисти или оптимисти. Независимо от извода няма да настъпи нито трагедия, нито всеобща радост, всички граждани ще може да гласуват. Дали ще можем да си играем с тъч скрийн екранчета е друга тема, надявам се, че ще можем”, заяви още Томов.
Александър Андреев обясни още, че ЦИК е приела решение, с което е открита процедурата за машинно гласуване. „Обществената поръчка беше публикувана на 14 февруари. Имаше пусната една жалба, която беше разгледана в днешния ден и съдът прекрати производството във връзка с това решение. Във връзка с обществената поръчка беше подадена жалбата от една фирма, тя беше разгледана от ВАС и делото беше прекратено”, поясни Андреев. А Нейкова посочи, че жалбата сочила, че не са спазени законовите срокове, заложени в Закона за обществените поръчки за такъв тип процедура, но в Изборния кодекс е заложено, че те не важат, когато касаят изборите.
Андреев заяви още, че е прието и друго решение на ЦИК, което е във връзка с предоставяне на медийни пакети на партии, коалиции и независими кандидати. За партиите и коалициите, които не получават субсидии не се дължи изплащането на медийни пакети. Размерът на медийните пакети за партиите и коалициите е 40 000 лв., а за независимите кандидати е 5 000 лв.
„С решението си уредихме изцяло процедурата, по която следва да бъдат предоставени медийните пакети като се запазва същият ред. Със заявка до ЦИК, ЦИК одобрява договора, който е сключен на основа на условията, съдържащите се с него. Въз основа на това дали медията е регистрирана в определения срок, дали е обявила тарифите и условията си за предоставяне на медийни услуги”, обясни Александър Андреев.
Текстовете на Изборния кодекс са изменени и задължението е тези тарифи и условия да бъдат не по-високи от средните пазарни цени за реклама през последните 6 месеца преди започването на предизборната кампания. След, което се отчита извършената медийна услуга, чрез предоставянето на необходимите доказателства, които се проверяват в комисия и се внасят в ЦИК за одобряване на плащането.