Депутатите единодушно подкрепиха кандидатурата на Диана Ковачева за национален омбудсман.Гласуването се осъществи явно чрез компютъризираната система за гласуване на парламента, като „за“ кандидатурата й гласуваха 173 народни представители, „против“ – 0 и „въздържали се“ - 3.
Мандатът на омбудсмана е пет години, а Ковачева е четвъртият титуляр на поста. На 5 септември 2019г. тя встъпи в длъжността на омбудсман на България, за да завърши мандата на Мая Манолова, която влезе в битката за кмет на Столична община. Сега доц. Диана Ковачева беше единствен кандидат за поста, предложен от ГЕРБ.
От БСП нямаха възражения срещу избора й. Социалистите обаче дадоха да се разбере, че очакват в замяна на гласовете си за Ковачева техен човек да бъде избран за нейн заместник.
Депутатът от левицата Васил Антонов засвидетелства подкрепата на партията за нея и кредит на доверие от страна на социалистите. По думите му тя се е доказала през последните 4 години, когато Ковачева беше заместник в институцията, а за последните няколко месеца и нейн ръководител. И през това време е била безпристрастна и доказвала експертност в оценките си, допълни той.
От тук нататък те ще държат това да продължи. От БСП препоръчват да се продължат добрите практики, което тя самата е предложила по време на изслушването
От левицата искат тя да предлага законодателни промени - за съкращаване на пътя от препоръките на омбудсмана до реализацията на нови промени, свързани с грижата за гражданите.
Ще разчитаме да сте основен фактор в борбата с монополите и показване на лошите практики при съдебните изпълнители, заявиха още социалистите.
След избора Диана Ковачева каза, че подкрепата от парламента е заявка за добро сътрудничество. Тя обяви, че няма да бъде пощенска кутия или последна спирка за очаквания на хората, както и обеща Донкихотовски наивинитет, но и здрав разум.
Правата на човека са важно завоевание и трябва да бъдат отстоявани с ум, сърце и всеотдайност“, каза още Ковачева.
Тя получава образованието си в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Магистър е по право на ЕС в Софийския университет и в Университет Нанси II, Франция.
Професионалният й опит започва като научен сътрудник в Институт за правни науки, БАН. Впоследствие става изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници”. През 2011 г. премина от частния в публичния сектор директно на висока позиция – стана правосъден министър в първото правителство на Бойко Борисов.
Писмено подкрепа за нейната кандидатура заявиха 15 неправителствени организации. Сред тях са Центърът за либерални стратегии, Висшият адвокатски съвет, „Програма Достъп до Информация”, Съюзът на юристите в България и др.