Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова комисия в парламента ще се занимава с "Лукойл"

13 юли 2022, 15:47 часа • 4699 прочитания

Въпреки че има голям шанс краят на това Народно събрание да бъде съвсем скоро, депутатите продължават да създават временни анкетни комисии. По време на днешното заседание по инициатива на ГЕРБ такава беше създадена с цел да проучи фактите и обстоятелствата около доставката на суров петрол до "Лукойл Нефтохим Бургас" . 

Това се случва броени дни след като стана ясно, че дружеството, което от години излиза на загуба и не плаща данъци на хазната, е излязла на печалба през 2021 година. Според подадения финансов отчет за годината дружеството е на печалба от 75,2 млн. лв. и ще плати данъци върху тях в размер на 7 млн. лв. Това се случва за първи път от 2007 година.

В пленарната зала влязоха за разглеждане два почти идентични проекта за решение - на бившите управляващи и на "Демократична България", но със 118 гласа "за", 80 "против" и 17 "въздържал се" бе приет проектът на ГЕРБ. След като беше приет проектът на ГЕРБ-СДС, от ДБ оттеглиха своя.

Комисията ще се състои от 14 народни представители на паритетен принцип - по двама от група, срокът за работата ѝ да е един месец. За председател беше избран Андрей Михайлов от "Има такъв народ". Не бяха одобрени кандидатурите, начело на временния орган да бъдат Александър Ракшиев от "Продължаваме промяната" и на номинираната от "Възраждане" Искра Михайлова

Дебатът

По време на дебатите Александър Иванов от ГЕРБ обясни, че идеята е да се установи защо българските граждани плащат с лев над справедливата цена за моторни горива на бензиностанциите." Според нас трябва да се въведе мито върху руския петрол, събирате 3,5 млрд.лв в държавния бюджет и през него давате компенсации на бизнеса, посочи един от вариантите за по-ниска цена, според ГЕРБ, Делян Добрев. Друга възможна стъпка била БЕХ да купува уралски нефт. В резултат бензинът ще струва 2,60-2,70 лв.", сметна бившият енергиен министър.

"България едностранно мита не може да налага, може да поиска съдействие от ЕК", отговориха му Мартин Димитров от ДБ и Румен Гечев от БСП. А според Искрен Митев от "Продължаваме промяната" мерките, лансирани от ГЕРБ-СДС, са абсурдни.

"Трябва да се осигури петрол със сигурни доставки и на достъпна цена за България", посочи Румен Гечев. Според него Нефтохим трябва да се обложи "по-високо, ако има по-висока печалба".

Мартин Димитров от ДБ обясни, че сред предлаганите от тях мерки е решаване на проблемите с данъчно-акцизните складове, като е важно да се установи кои са реалните им собственици. Ние от ДБ внимателно слушаме притесненията на ГЕРБ за цените на горивата, но питаме как ще бъдат свалени те - трябва да има конкуренция на идеи, на мерки, защото другото са само констатации, добави той. Иначе, смята Димитров, истината е, че в този сектор много години не се предприемат мерки. За 12 години ГЕРБ не направи така, че да се използват държавни складове, става въпрос за системно нежелание да бъдат предприети мерки, изтъкна още депутатът.

От ДПС поискаха данни какъв данък е платила Лукойл за миналата година, има ли авансово плащане на данък сега, на основа на какво количество гориво.

Според Рамадан Аталай случаят с "Лукойл" е много интересен още от приватизацията му. Дневният ред на обществото е защо цените на горивата са толкова високи, изтъкна той. Депутатът обясни, че трябва да се установи защо след получената дерогация за петрола цената на горивата се повишава - дали е спекула, или е пазарен механизъм. Създали сме такава законова база, че дори и КЗК не може да открие, ако има картели, подчерта Аталай.

Цончо Ганев от "Възраждане" припомни, че все още има работещо правителство. Вашият министър на енергетиката, вашият премиер ни доведоха до това да няма газ, обърна се той към управляващите.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес