Служебното правителство подготвя нова процедура, според която "за първи път по прозрачен и обективен начин да бъде избран представител на държавата" в "Лукойл Нефтохим Бургас" АД.
Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос, отправен от народния представител от "Демократична България" Ивайло Мирчев до енергийния министър Росен Христов.
Според писмото става ясно, че Мирчев определя представителя на държавата в посоченото дружество като такъв, който не защитава българските интереси. На това твърдение Христов призовава депутатът да му изпрати информация с доказателства с цел предприемане на действия.
Самото питане касае бившият зам.-министър на енергетиката и бивш изпълнителен директор на Националната електрическа компания (НЕК) Красимир Първанов, който в момента заема въпросната длъжност в "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и отдавна е с изтекъл мандат.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Смяната на представител на държавата се извършва на Общо събрание на акционерите ... и при свикване на такова Министерството на енергетиката ще има предложение за нов представител на държавата в дружеството", посочва още в писмения си отговор министър Христов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
В началото на годината стана ясно, че като представител на държавата в Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД за 4 години Първанов не е представил на енергийното ведомство никаква информация (протоколи и документи от заседанията на въпросния Надзорен съвет) по официален ред. В онзи момент министърът на енергетиката Александър Николов обяви, че е трябвало да се представят не годишни, а тримесечни отчети за работата на държавния представител в „Лукойл Нефтохим Бургас”.
„Представителят на държавата следва бъде определян по ясно разписани критерии за избори прозрачно проведена състезателна процедура”, каза Николов в началото на 2022 година. Според него, всяко решение на Надзорния съвет първо трябва да бъде оценено като ползи/риск за България и чак тогава да бъде взето и приложено. Николов обещава всичко това да бъде обхванато при избора на нов представител на държавата в Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас”.
ОЩЕ: Изземване на свръхпечалбата на Лукойл - това де факто предлага служебният икономически министър
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Припомняме, че със своя представител в „Лукойл Нефтохим Бургас” държавата може да участва във вземането на важни решения – например промяна на предмета на дейност, съкращаване на щат и т.н.
За последно името му нашумя в „Апартаментгейт”, когато и подаде оставка като зам.-енергиен министър. Той влезе в аферата „Апартаментгейт” когато стана ясно, че си е купил апартамент на известната улица "Тинтява" - малко над 149 кв. метра, заедно с два гаража – 31 кв. метра и почти 19 кв. метра, като е платил малко над 240 хил. лева. Това означава само по 616 евро на квадрат. Апартаментът на Първанов се намираше на няколко пресечки от сградите, където недвижими имоти имат Цветан Цветанов и Цецка Цачева.
Първанов нашумя и покрай събитията около АЕЦ "Белене" - той беше бивш изпълнителен директор на НЕК, а всички големи работодателски организации се обединиха срещу кандидатурата му за зам.-министър. Причината – подписване на споразумение за "Белене" (анекс 12), който стана едно от основанията България да бъде осъдена да плати 620 млн. евро на Русия. Анексът очертава конкретни финансови ангажименти по проекта от НЕК. Заради въпросния подпис под анекса, Първанов беше уволнен по времето на първото правителство на Бойко Борисов.