Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Нямам намерение да се обяснявам повече": Главчев се закани да съди наред критиците си и отговори за Пеевски

07 февруари 2025, 16:05 часа • 866 прочитания

"Резултатите от двата мандата са видими, политически говорения не са моя тема. За мен казус по темата за връщането ми в Сметната палата няма, има достатъчно конституционалисти - да се произнесат. Президентът категорично нямаше да издаде указ за повторното ми назначаване за служебен премиер, ако е съществувало каквото и да е съмнение."

Тази теза изрази бившият служебен премиер Димитър Главчев по повод критиките от страна на "Продължаваме промяната - Демократична България", че той не може да се завърне на поста си на председател в одитния орган. Припомняме, че от парламентарната група дори бе внесен проект на решение за освобождаването на Главчев, заради невъзможност да съвместява отново поста след мандатите си като премиер. Още: Правилата за избор на заместници на Главчев: Управляващите обвиниха опозицията, че иска да омаскари кандидатите

"Искам да предупредя, че след множество публично изнесени изцяло неверни твърдения и внушения, които накърняват името ми и репутацията ми, ще предприема правни действия срещу изреклите ги, като заведа искове за претърпени неимуществени вреди. Някои политически сили просто търсят с какво да се отклонява вниманието от важните за хората теми, смятам, а и всички хора го изпитват през призмата на своето ежедневие, че народните представители в момента имат много върху какво да се съсредоточат, след като най-после народното събрание започна работа. Бях служебен премиер съгласно измененията в Конституция, а точно на политическите партии, автори на тези промени сега не им харесват", каза Главчев, очевидно визирайки ПП-ДБ.

Снимка: БГНЕС

Зависимости ли? Какви зависимости?

"По отношение на факта, че бях и външен министър през първия си мандат като служебен премиер само ще отбележа, че не съм получавал заплата. Поех политическа отговорност за този пост, за да оглавя екип, пред който предстоеше да свършат много задачи - приемане в Шенген, работата по освобождаването на моряците от Галакси и други. Резултатите са видими и безспорни, постигнатото е факт", обясни още бившият премиер.

Още: "Зависим е от Пеевски": ПП-ДБ настояват Главчев да не се връща в Сметната палата (ВИДЕО)

На въпрос за евентуалните му зависимости от санкционирания за мащабна корупция лидер на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски заради назначенията в МВР и назначенията на областни управители, Главчев отговори: "Отново трябва да коментирам изказвания на политически сили, което няма да направя. Не и сега, като председател на Сметната палата. Пълната отговорност за решенията носех аз като служебен министър-председател и Министерски съвет като колективен орган. ... Когато съм предлагал и министри, и областни управители, съм се ръководел изцяло от техните професионални качества. За заместник-областните управители получавах предложения от самите областни управители, което смятам, че е и найправилно и логично – да им дам възможност да си изберат екип", подчерта той в интервюто си пред в. "24 часа".

Попитан дали не е имало телефонни обаждания с различни наставления или искания от страна на партийни функционери или политически лидери, бившият премиер каза, че са му звъняли хора от всички политически партии, с различни проблеми и въпроси.

Снимка: БГНЕС

"Не съм отказвал срещи или разговор с депутат. За 10 месеца почти нямам неотговорен въпрос и питане в НС, непроведено изслушване и участвах в почти всеки блиц контрол. Например в 50-то Народно събрание нашето правителство е имало 33 редовни и 2 извънредни заседания с обща продължителност 172 часа и 45 минути, 50 на сто от пленарното време в 50-то НС са се занимавали с парламентарни изслушвания - изключителна прозрачност и отчетност на нашата работа", оправда се Главчев. "Разрешавали сме проблеми на хора от техните региони. Вдигах телефона на хора от всякакви партии, като съм се ръководел от принципа, че всичко е важно и трябва да реагираме. Нямам намерение да се обяснявам повече по темата. Всичко, което е направило ръководеното от мен правителство и в двата мандата, е направено публично, прозрачно и съгласно Конституцията и законите на страната. Атаките на тази тема са просто политически шум", каза експремиерът.

Още: Скрита спънка? Правителството спря промени в НЗОК и ТЕЛК заради пропуснат подпис на Главчев

Външнополитическите дилеми

По повод международния скандал от края на 2024 г., когато Главчев отказа да подпише споразумението за сигурност с Украйна и прехвърлянето на топката в НС, той отново подчерта, че е било най-правилно да иска парламентарна подкрепа за дългосрочни ангажименти в геополитически аспект.

"Споразумението ангажираше страната за доста дълго време. Затова изпратих писмото до парламента със запитване дали ме упълномощават да поема този ангажимент с Украйна, след като споразумението беше съгласувано от всички ведомства. Виждате в момента геополитическата обстановка е динамична и най-логичното нещо беше вече заработилият парламент да даде мнението си по това споразумение. Служебните правителства имат ограничени правомощия и за мен не беше редно да обвържат държавата с изпълнение на дългосрочни ангажименти. През цялото време в работата си се ръководех от този принцип", каза Главчев.

Припомняме, че на този етап правителството на четворната коалиция също отказва да подпише въпросното споразумение - проверка на Actualno.com показа, че то все още стои на трупчета, вероятно заради нагласата да се поставят допълнителни искания към украинската страна: Извиване на ръце от БСП и ИТН или нови искания към Украйна? Премиерът не подписва споразумението за сигурност.

Бюджет 2025 и проектите за общините

"Заварихме бюджет, съставен от неверни допускания и ускоряващ тенденция за нарушаване на фискалната дисциплина. Въпреки сериозните предизвикателства пред приходите и разходите, положихме усилия при изпълнението на бюджета и успяхме да постигнем 3% дефицит на касова и начислена основа. Без нашите усилия той щеше да бъде доста по-висок. Погледнах данните за изпълнението на консолидираната фискална програма към 31.12. 2024 г., вижда се че съпоставено с предходната година данъчните приходи нарастват нарастват с около 6 млрд. лв. , подобрена е събираемоста, смятам че резултатите на правителството в тази посока са видими", обясни Главчев по повод финансовата рамка на държавата и сериозните политически спорове по темата в последните седмици.

Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство

Снимка: БГНЕС

"Всички средства за общински и национални проекти през 2024 г. се разходват по реда на Закона за държавния бюджет за 2024 г. ако през 2025 г. се запази общия ред за продължаване на изпълнението на инвестиционната програма за общините, то средствата за общините и през 2025 г. ще се разходват по ред и условия напълно равнопоставени на всички общини. Сега посочените проекти ще намерят отражение в националната програма за финансиране на общински проекти по ред, определен от Народното събрание за настоящата година. Ако трябва да го кажем простичко това са заявления за намерения, а не изплатени пари. А също - които общини подадоха искания, не сме ги разглеждали на партиен принцип, а на формален", обясни още той.

Още: Главчев като за последно: Няма нищо по-добро от редовно правителство и край на кризата

По повод историческия момент с влизането на България в Шенген бившият премиер каза: "Нашият служебен кабинет работи целенасочено по темата, както разбира се и предходните правителства. Финансовият ефект за държавата се изчислява на около 1,6 млрд. лв. годишно. Координирахме усилията на всички институции, за да доведем до успех влизането в Шенген". И още - за еврозоната и влизането на България в европейския паричен съюз, Главчев каза: "По времето на служебния кабинет беше потвърден консенсусът в парламента за бързо присъединяване към еврозоната. Имахме готовност да подадем искане за извънреден доклад при изпълнение на критерия за инфлация, което при определени допускания, стана валидно след средата на януари. Внесеният от нас бюджет отговаряше и на критерия за дефицит и дълг за 2025 г., при условие, че беше приет без промени в парламента, както и без отричане на предложените от нас фискални мерки. Няма как да проверим на практика дали нашият проект е реалистичен, тъй като няма да го изпълняваме ние като екип", каза още той пред "24 часа".

Самооценка

След близо година начело на правителството Главчев направи и самооценка на свършеното от служебния кабинет: "Няма да скрия-мандатът беше тежък. Трябваше да нося отговорност аз персонално и оглавяваното от мен правителство за много решения. В трудната обстановка без политически гръб, съм удовлетворен, смятам и моите колеги, че свършихме много работа, от която пряката полза се вижда за българските граждани – приемането в Шенген, ускоряването на изграждането на детската болница, светкавичната ни реакция да върнем живи и здрави българите от Ливан и други. Сигурно някои решения не са били дотам правилни, други е можело да се реализират по-бързо или по-ефективно, но ето, сега има редовен кабинет, с голяма парламентарна подкрепа и има всички предпоставки държавното управление да тръгне на още по-високи обороти. Подхождал съм добронамерено към всички, проявявал съм твърдост където трябва и диалогичност в други случаи. Важното е, че работихме прозрачно и всичко свършено е видимо", каза той.

Още: Главчев се оправда за парите за инвитро и за бюджета: Цялата разходна част е на Асен Василев (ВИДЕО)

И още: "Тръгвам си с усещането за добре свършена работа. По-мъдър, уморен, разочарован - твърде мелодраматично звучи за прагматичен човек като мен. За по-богат - не съм - нито в прекия, нито в преносния смисъл. Наистина направих съвестно каквото можах в отредената ми от промените в Конституцията роля".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес