Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да има томболи при упражняване на вота, но при негласуване те махат от списъка

19 април 2016, 12:20 часа • 2060 прочитания

Нито един депутат от правната комисия не подкрепи предложението на Патриотичния фронт "гражданите, изпълнили гражданския си дълг и са гласували на избори", да участват в томбола с награди. Това стана по време на днешното разглеждане на промени в Изборния кодекс на второ четене.

Текстът, предложен от патриотите, беше отхвърлен с 13 гласа "за", 0 "против" и 2 "въздържал се". Интересното е, че дори представителят на ПФ в комисията Християн Митев не подкрепи собственото си предложение. 

Депутатите обаче приеха предложението на Реформаторския блок за стимули за гласувалите граждани, които обаче ще се определят с решения на Министерски съвет. Беше отхвърлена идеята за данъчни облекчения в размер на 5% от дължимия данък върху облагаемия доход.

Според приетите изменения, ако гражданин не е гласувал на даден избор, той ще бъде премахван от избирателните списъци. Този избирател ще може да гласува с дописване в избирателния списък на следващи избори, но няма да присъства в първоначалния вариант на списъка.

Отпадна и първоначалната идея за санкции, които да се налагат на неупражнилите избирателното си право лица. Предложението беше негласувалите граждани да бъдат лишавани от социални помощи за срок от три месеца. Идеята беше и да има глоба в размер на 50 лева, освен в случаите, когато лицето влиза в категорията социално слаби лица с право на подпомагане.

По време на дебатите Християн Митев обясни идеята за томбола. Според него стимулите за гласуване ще имат много по-добър ефект от санкции и наказания.

"Предлагаме билети за томбола, изработени от Министерството на финансите, да се раздават на избирателите от член на секционните комисии“, обясни той. По думите му паричните награди трябва да се определят с решения на Министерски съвет. „По този начин ще бъдат съобразени и възможностите на бюджета“, каза още Митев.

Той обясни и предложението за дерегистрация. „Ние предлагаме негласувалите граждани да се заличават от избирателните списъци, като след това те могат да упражнят правото си на глас на следващ избор, ако заявят желанието си с декларация пред общината“, каза депутатът.

Той каза още, че според патриотите наказанието не трябва да се прилага в случаите с уважителни причини и за определена категория граждани: хора с увреждания, граждани, които са зад граница, както и лица над 70 години.

Според Лъчезар Никифоров от АБВ санкциите не могат да дадат качествен резултат при гласуването. „Едно право да се скрепява със санкции не отговаря на нашите разбирания. Скептични сме към предложенията за томболи и заличаване от избирателния списък“, добави той.

Реформаторът Димитър Делчев се включи в дебатите, като обясни, че гласуването на избори трябва да се стимулира, а не санкционира. Той припомни и предложението на РБ за данъчни облекчения за гласувалите граждани.

Според Чавдар Георгиев от БСП превръщането на едно право в административно е противоконституционно. „Двойно по-противоконституционни са и санкциите, които се предвиждат“, добави той. По думите му вносителите на тези текстове искат да влияят на определени социални групи. „Всякакви томболи, награди и закачки са излишни. Оставете правото на хората да избират свободно, както е в Конституцията“, каза още социалистът.

„Ние не си служим с такива методи и за разлика от вашата партия, не контролираме социални групи“, отвърна патриотът Митев.

Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда каза, че режимът за дерегистрация може сериозно да засегне младите хора, които гласуват за пръв път. Тя коментира и останалите предложения на патриотите с думите: „Няма пряка връзка между томболите и активността“.

На вчерашното заседание на комисията депутатите намалиха предизборната кампания от 30 на 21 дни. Комисията прие и предложението на ГЕРБ за изместване на изборния ден с час напред - от 7 до 21 часа.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес