Никола Минчев: Желанието за съдебната реформа беше само на хартия

31 януари 2023, 18:42 часа • 1744 | прочитания

“С общото явяване на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" на изборите целим да си върнем първото място. С това ще дойде възможността да получим и първия мандат за съставяне на правителство, а от там нататък да наложим и дневния ред в политиката в България”. Това заяви депутатът от “Продължаваме промяната” и зам.-председател на парламента Никола Минчев в предаването “Лице в лице” по БТВ.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Минчев добави, че с първото място, когато дойде рулетката за мандатите в 49-ия парламент, то тази коалиция ще може да задава тона. Той подчерта, че има желание и от двете страни за съвместно явяване на вота. "Аз съм уверен, че ще има общо явяване на изборите през април с “Демократична България”. То не е формализирано, защото текат разговори и има въпроси, които трябва да се изчистят", каза Минчев.

Той е категоричен, че линията, свързана с корупцията, е здравата спойка между ПП и ДБ. Според него правосъдната реформа не е била приета, защото в парламента е липсвало желание у мнозинството. “Желанието за съдебната реформа беше само на хартия. Хартията ще си остане ключова дума за законодателната програма на този парламент”, добави Минчев. Относно обвиненията, че законопроектите са противоконституционни, той припомни, че това може да реши само Конституционният съд. А работата на парламента е да приема закони във вид, в който не смята, че са противоконституционни.

"Колегите от ДБ внесоха законопроект, върху който беше работено още по време на кабинета "Петков", още в първия ден на парламента. Под мотото, че че се чака и законопроектът, разработван от министър Зарков, разглеждането му се забави", припомни още Минчев. Той обясни и че по време на закритата част на днешното заседание е било съобщено, че вече има изготвен общ законопроект. ГЕРБ, ДПС и БСП обаче са отхвърлили предложението за съкращаване на срока за предложения между двете четения.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

Другият важен закон, свързан със съдебната власт, който депутатите трябваше да приемат, бе за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения. Такива бяха внесени от ДБ и от Министерския съвет, но бяха отхвърлени с мотива, че трябва да се прецизират. Затова ГЕРБ написаха нов, който бе приет миналата седмица. "Не е целта да си отхвърляме един на друг законопроектите, за да се закичим сами, а в крайна сметка да свършим нещо добро", обясни Минчев.

Минчев коментира и отношенията на ПП с БСП. "С оглед на доста ключови гласувания в този парламент, разговорът с БСП бе доста затруднен. И по отношение на Изборния кодекс, и на съдебната реформа. Винаги може в разговор да се намери пресечната точка, но имаше гласувания в този парламент, които доста ни отдалечиха от БСП, за което съжалявам", каза Минчев. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес