Народното събрание официализира решението за връщането на бившия председател на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Решението за това беше взето със 132 гласа "за", 2 "против" и 8 "въздържал се".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
То беше подкрепено от ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и част от депутатите на "Продължаваме промяната". БСП, "Демократична България", "Възраждане" и независимите депутати не се включиха в гласуването.
До казуса с КЕВР се стигна, след като миналата седмица Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен избора на Станислав Тодоров за председател на енергийния регулатор.
Предложението за връщането на Иванов на поста е беше от ИТН и предвижда той да продължи да изпълнява функциите на председател на енергийния регулатор до встъпването в длъжност на нов ръководител.
Дебатът
От БСП обявиха, че няма да участват в гласуването на проекторешението, а "Възраждане" заявиха, че ще се въздържат. От ИТН обвиниха Лена Бориславова за "нелепата ситуация" с регулатора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Ива Митева от партията на Слави Трифонов коментира, че предлаганото решение има една единствена цел - да уреди последиците от решението на КС.
Тя посочи, че е чула в изказвания от народни представители как от ИТН, ГЕРБ и ДПС искат да върнат Иван Иванов. "Не, не искаме да върнем Иван Иванов на поста председател на КЕВР, защото това се случва автоматично по силата на решението на КС, по силата на практиката на КС, по силата на некомпетентността в управляващата коалиция и поради липсата на коалиционна култура от един от коалиционните партньори", коментира Митева.
Николай Ангов от "Продължаваме промяната" я репликира: "Подменихте вота на избирателите и не защитихте това, за което са ви избрали, така че няма какво да ни говорите на нас за коалиционна култура". Той коментира, че предложеното вчера изменение в Закона за енергетиката, макар и недоизкусурено, по принцип е давало решение и с твърде лека ръка е било отхвърлено.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Започнахме с противоконституционен акт, завършихме с противоконституционен акт", отговори Ива Митева. "Видях една аматьорщина, един опит да се законодателства на коляно", посочи тя и отбеляза, че от първия ден са започнали с решение за мораториум върху цените на парното, тока и ВиК услугите, което само заради волята в това НС не е било атакувано пред КС, иначе щяло да падне.
"Вашето време свърши, но това не означава, че нямате право да се кандидатирате още веднъж, но по-обучени, опитни", обърна се Рамадан Аталай (ДПС) към управляващите. Той призова за подкрепа на решението, за да въведе ред в енергетиката.
Борислав Гуцанов от левицата коментира, че вчера от БСП са предложили трайно решение и една законодателна програма, която е включвала и избор на председател на КЕВР. Смятаме, че това беше правилният път, затова днес няма да участваме в това гласуване и няма да подкрепим такова искане, заяви той.
"Попаднахме в тази нелепа ситуация, заради Лена Бориславова, това е истината", заяви председателят парламентарната група ИТН Тошко Йорданов, който получи забележка за облеклото си в пленарна зала. Подробности четете тук.
Той описа хронологията на приемане на решението, като акцентира върху намесата на началника на политическия кабинет на премиера, която се е обаждала на Ива Митева.
"Взехме решение под мое давление да се подкрепи предложението в името на коалиционното съгласие", призна Йорданов.
Той добави, че, ако не се съгласиш с коалиционния партньор, те обявяват за враг. По думите му Бориславова е слаб юрист, а цялото Народно събрание е в нелепата ситуация да уреди последиците от решението на КС. "Ние го натворихме - ние от ИТН "с тъпото си коалиционно съгласие" и Лена Бориславова с некопетеността си", заключи Тошко Йорданов и заяви, че ако някой връща Иван Иванов като председател на КЕВР, това е Лена Бориславова.
Искрен Митев от "Продължаваме промяната" беше категоричен, че като коалиционни партньори са взели заедно решения и заедно трябва да носят последствията от тях.