Правната комисия в парламента ще кани на всеки три месеца главния прокурор за обсъждане по прилагането на закона и дейността на прокуратурата. Това стана факт, след като депутатите от временната комсия, която изготвя правилник за работата на Народното събрание, приеха такъв текст.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Обсъждането ще засяга и дейността на разследващите органи. В него ще се коментират законодателни промени, ресурсна осигуреност, затруднения, свързани с функциите на съдебната власт, резултати в борбата с престъпността и корупцията и др.
Подобни обсъждания ще могат да се провеждат и по инициатива на председателите на върховните съдилища, както и по инициатива на главния прокурор.
Предложението за новия текст в правилника бе мотивирано от бившия правосъден министър и настоящ депутат Екатерина Захариева (ГЕРБ). Тя заяви, че подобни препоръки има както в последния доклад на ЕК, така и от прокурорската проверка, назначена от комисията. Писмо с предложение за подобен текст е изпратил и самият главен прокурор Сотир Цацаров.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
В него главният прокурор изрично подчертава, че ще докладва пред депутатите по въпроси, свързани с борбата с корупцията и организираната престъпност, без да се коментират текущи дела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Припомняме, че в 43-ото Народно събрание ДСБ на два пъти поиска да има процедура за импийчмънт на главния прокурор, но Народното събрание прие като крайна мярка Цацаров да се отчита пред парламента по всякакви въпроси, включително на такива на граждани, които обаче трябва да бъдат представени от депутати или ВСС.
Европейските прокурори тогава препоръчаха да се доразвие отчетността на главния прокурор пред Народното събрание чрез редовни заседания на комисия в Народното събрание с участието на ръководството на прокуратурата. Факт е обаче, че европрокурорите не видяха и обсебване на прокуратурата от Цацаров, като дори препоръчаха по-висшите по ранг прокурори, включително Цацаров, да надзирават по-низшите. Специално за главния прокурор идеята на надзора е той да знае какво се случва по делата, за да може да обясни действията на прокуртурата, ако бъде поискано – от Народното събрание. Но европрокурорите предложиха нещо далеч по-сериозно – ако има подозрение за извършено тежко престъпление от главния прокурор, да има независимо разследване – от заместник на главния прокурор, който оперативно да не му е подвластен и който да бъде надзираван от лице с висша длъжност в съдебната система, но извън системата на прокуратурата.