Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Местан: Брекзит не е началото на края на ЕС

27 юни 2016, 12:46 часа • 628 прочитания

Брекзит не е краят на ЕС, не е и началото на края на ЕС. Това коментира пред журналисти председателят на ДОСТ Лютви Местан.

По отношение на Брекзит Местан обясни, че има молба да се наблюдават много внимателно реакциите на политическите сили, включително и тези, които прикриват зле вътрешното си доволство, че биха тръгнали процеси на разединение на ЕС. Според него е много важен въпросът кой би спечелил от една разединена Европа - кои геополитически сили и кои вътрешни сили.

„ЕС освен всичко друго, означава общи правила, които обаче по никакъв начин не зануляват суверенитета на националните държави. Така или иначе общите европейски директиви са необходими полезни и за реформирането на националните държави. Неслучайно заедно с Румъния бяхме приети в едно със сивия механизъм, което не беше случайно. Страна, като Хърватска, приета след България беше приета без условия. Самият механизъм, наложен на България, покривайки най-общо критериите за членство по отношение на върховенство на закона, правосъдие и вътрешен ред, противодействие на корупцията и олигархия, има още какво да направи като реформи, за да покрие изцяло стандартите“, заяви Лютви Местан.

Той конкретизира, че в този смисъл общите европейски правила, оцеляването на ЕС е лоша новина за олигархичните сили в българското общество. „Има нужда от много сериозна реформа на вътрешно политическата система, за да има повече еднозначни и категорични политически сили, които ще бъдат европейски и атлантически, които ще бъдат такива не само на думи, но и като реално политическо поведение. Брекзит не е краят на ЕС, не е и началото на края на ЕС. ЕС е най-мощната и градивна глобална идея, която осигури на Европа след кървавата баня на Първата и Втората Световна война, 71 години мир. Има определени сили в българското общество, които не крият доволството си от Брекзит, ДОСТ не е сред тях. Ние смятаме, че ЕС може да остане единен и да бъде укрепен без Великобритания“, категоричен бе лидерът на партията.

На въпрос дали е удар по евроатлантизма Брекзит и дали ДОСТ би обединил усилията си с ДПС срещу крайно десните формации и евроскептицизма, Местан коментира, че „преди да се обединим срещу настъплението на популистките и крайно националистическите направления в съвременната европейска политика, е добре да с отговорно политическо поведение без двуличие да не даваме простор и основание за разгръщане а крайния национализъм и популизма”.

Запитан кой ще бъде следващият президент след Росен Плевнелиев, лидерът на ДОСТ коментира, че мандатът на Плевнелиев е бил достоен, на достоен български президент, който много ясно, отчетливо и категорично е защитавал стратегическата линия българската вътрешна и външна политика страната ни да се развива като евроатлантическа държава. „Без да знам кой ще бъде следващият български президент заявявам, че той трябва да отговаря на един основен критерий - да бъде още по-категоричен продължител на политиката на Плевнелиев по отношение на евроатлантизма“, добави Местан.

По отношение на това, че турският посланик Сюлейман Гьокче и зам.-председателят на партията на Ердоган са присъствали на учредяването на ДОСТ и дали това не е показателно, че ДОСТ ще работи в полза на външни интересни, Местан каза, че има информация, че Сюлейман Гьокче е присъствал на конференции и на други политически сили в България. Много често участват дипломати и посланици на други държави на конференции на други партии включително и през тази година. „Това е една нормална и тривиална практика, протокол, в който не може да се търси политически подтекст“, категоричен бе Местан.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес