Един литър гориво в Румъния днес е с 15 стотинки по-евтин отколкото в България. Не, не си мислете, че хората там се редят на опашки пред пет конкретни бензиностанции на техния Марешки. Навсякъде в Румъния горивото е много по-евтино, без данъците (акциз и ДДС). Това твърди Мартин Димитров от "Нова република".
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Публикуваме пълната позиция на Мартин Димитров:
И сигурно се питате как става така.
Отговорът е много прост: в Румъния има реална конкуренция, а държавата наложи сериозна глоба на участниците в картела. Докато ние тук чакаме кралимарковци да се възползват от ситуацията и да се обявяват за спасители, там хората избраха политици, които решиха трайно проблема.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Може ли бензинът и дизелът в България навсякъде да струват с поне 20 стотинки по-малко?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Може. Изкривяванията на пазара на горива в България са сериозен проблем, а сериозните проблеми се преодоляват със системни и трайни решения. „Кучето“ е заровено в данъчните складове, където търговците на горива са длъжни да съхраняват количествата – така е по закон. Доклад на Комисията за защита на конкуренцията от 2011 година показва, че към онзи период тези складове са били собственост основно на две фирми. В момента не е ясно кой какви данъчно-акцизни складове притежава като капацитети и е възможно ситуацията от 2011 година дори да се е влошила. Ако нямаш достъп до данъчен склад, не можеш да внасяш горива.
Има търговци, които продават малки количества и предлагат горивото на по-ниски цени. На няколко места в България това е факт. Но, когато става дума за големи количества, данъчните складове не могат да бъдат заобиколени. А всички искаме бензинът и дизелът да са по-евтини навсякъде, не само на пет бензиностанции, на които да се редим от рано сутрин като по времето на Лукановата зима. В Нова Република дори сме склонни да предложим крайното решение за създаване на държавни данъчно-акцизни складове, които да гарантират повече конкуренция и достъп до пазара.
Кой е собственик на данъчните складове?
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Формално в България съществува регистър на собствениците на данъчни складове. Можем да прочетем имената, но не можем да прочетем какви са техните обеми. Заедно с колегата от Нова Република Петър Славов попитахме Министерството на финансите. Те отказаха да ни отговорят. Тогава ние заведохме дело по Закона за достъп до обществена информация. И в съдебната зала прокурорът пледира срещу това българите да научат тази информация.
Ние предложихме законопроект, който да направи прозрачна собствеността и да улесни достъпа на търговци до данъчните складове. Ние също предлагаме освобождаване на регулаторите от партийните и корпоративни зависимости. Когато въведем истински румънски модел за борба с корупцията, правосъдието ще служи на гражданите и няма да прикрива картелите и олигархията.
Решенията са прости, трябва само смелост. Румъния вече го направи и хората там купуват по-евтино гориво. Това е работещото решение. Не става с пет нови бензиностанции, както пет нови училища не могат да реформират образованието ни.