България официално е страна участник в Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи. Това стана на официална церемония в Хелзинки, Финландия, на която вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел и Тейя Тийликайнен, директор на Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи подписаха меморандум. Центърът е основан по инициатива на Финландия през 2017 г. България е 34-тата страна, която се присъединява към него. Целта му е да подпомогне изграждането на способности за противодействие на хибридните заплахи и споделяне на опит и добри практики в областта.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
„Днес повече от всякога имаме нужда да противодействаме на хибридните атаки. Това означава достъп до добри практики, информация, съвместни обучения, практическа насоченост, изпреварващи действия-това ни дава Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи. Благодаря на нашите патньори от ЕС и НАТО за възможностите, които се откриват пред страната ни“, заяви вицепремиерът Мария Габриел.
Още: "Любими руски генерали": Как руският посланик пропагандира в български училища без знанието на МОН?
По време на разговорите бяха откроени основни параметри от дейността на центъра-борбата с дезинформацията, симулационните учения, стратегическите региони към които се насочва вниманието с цел много по -ясен и детайлен анализ на хибридните атаки. В тази връзка вицепремиерът Мария Габриел подчерта приноса, който очаква да има България по отношение на сратегическото значение на Черно море и морските хибридни атаки.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Готови сме за Шенген": Габриел чака подкрепа за членството ни
„С практическата насоченост на дейността си центърът дава възможност за по-добра подготовка на държавите членки на ЕС и НАТО за справяне с хибридните заплахи. Днешните предизвикателства – развитието на технологиите, хибридните атаки са феномен, който става все по-многостранен и сложен и изисква все по-голям капацитет за резистентност и изпреварващ анализ. Радвам се че тази възможност ни се предоставя с членството в центъра и очаквам следващите етапи на партньорство“, каза още Мария Габриел.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
В рамките на посещението си във Финландия вицепремиерът Мария Габриел проведе и двустранни срещи с министър-председателя Петтери Орпо и с министъра на външните работи Елина Валтонен.
Още: Мария Габриел посочи нова задача пред кабинета относно евроинтеграцията
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats - Hybrid Co е организация с международно участие, чиято основна цел е укрепване на сигурността на участващите в нея държави в сферата на противодействието на хибридни заплахи. Посредством постигане на свързаност между участници от различни обществени сектори, дейностите на Центъра се изразяват в споделяне на най-добрите практики, предоставяне на препоръки, прилагане на нови идеи и подходи, обучение и предоставяне на опит за противодействие на хибридни заплахи. Към момента в Hybrid CoE участват 34 държави, които са със статут на държави-членки на ЕС или са съюзници в НАТО, чието представителство обхваща в партньорска мрежа широк спектър от области. В тях се обединява работата на практици и експерти от гражданския и военния сектор на държавите-участнички, от частния сектор и академичните среди, както и експерти от ЕС и НАТО.
Страна-домакин на Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридни заплахи е Финландия. Понастоящем работата на партньорските мрежи на Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридни заплахи се съсредоточава в три основни направления, най-общо определяни като „общности по интереси“-„Хибридно влияние“ ,“Стратегия и отбрана“, “Уязвимости и устойчивост“.
Още: Кои страни са заплашени от разрастване на войната: Експерт за предупрежденията на службите