Мария Габриел участва в министерската среща ЕС-Централна Азия в Люксембург, в която се включиха и министрите на външните работи на Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. По време на срещата бе представена съвместна пътна карта за задълбочаване на отношенията между ЕС и държавите от Централна Азия.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
„Партньорството ЕС-Централна Азия има интерес да се съсредоточи върху устойчивостта, свързаността, регионалното сътрудничество и сигурността. При развитието на инфраструктурната свързаност между Европа и Азия, България подкрепя приоритетно изпълнението на проекти в транспорта и комуникациите, високите технологии и иновациите, енергетиката и изграждането на водородни долини", посочи Мария Габриел.
Още: ЕС официално удължи закрилата на украинските бежанци и след 2024 г.
Стратегията на ЕС за Централна Азия е приета през 2019 г., като поставя акцент върху стратегическото географско местоположение, свързаността, енергийните ресурси, регионалната сигурност и миграцията. „От взаимен интерес е отношенията ЕС-Централна Азия да бъдат по-интензивни и насочени към конкретни ползи в политически, икономически и социален план", коментира Мария Габриел. Тя постави акцент и върху създаването на програми за обмен на опит в сферата на културата и образованието - т.нар. "столици на културата", които да насърчат контактите между хората и мобилността.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: "Полша се завърна": Брюксел приветства резултатите от изборите в страната
„С пътната карта за задълбочаване на отношенията ЕС-Централна Азия надграждаме постигнатото досега с действия в пет основни стратегически области", допълни вицепремиерът. Първата област се съсредоточава върху задълбочаване на междурегионалния политически диалог и сътрудничество. На второ място е засилване на икономическите връзки, търговията и инвестициите. Трето - сътрудничество в сферата на енергетиката, климатично неутралната икономика и свързаността. Приоритет ще бъде и справянето с общи предизвикателства пред сигурността. Пети акцент в пътната карта е насърчаването на мобилността и контактите между хората.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Следващата министерска среща ЕС-Централна Азия ще се проведе през 2024 г., като домакини ще бъдат Туркменистан. На срещата ще бъде обсъдено постигнатото в тези пет области и следващите стъпки.
Още: Решено: Започва процедура по импийчмънт срещу грузинския президент заради пътувания в ЕС