Мая Манолова беше приета на среща в земеделското министерство от служебния министър проф. Христо Бозуков. Тя поиска разследване на разкритията в парламентарната Комисия по ревизия направени от бизнесмените Светослав Илчовски, Павел Стоименов, като и собственика на фирма " Градус" Иван Ангелов.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Едно от исканията е проверка дали Бойко Борисов е съдействал на собственика на фирма "Градус" при износ на яйца през Турция. Ангелов и Борисов се чували веднъж на 15-20 дни. Търсил го за съдействие по "ветеринарни въпроси" и за износ за Ирак през Турция, когато имал проблеми, разкри той в парламента. Ангелов отказа да отговори на въпроса как се е запознал с Борисов и в какво се изразява подкрепата на премиера към бизнеса му. "Този въпрос го задайте на Борисов", каза той. Депутати от комисията на Манолова заявиха, че това е сериозна улика, че Борисов упражнява търговия с влияние.
Илчовски твърди, че е бил подлаган систематично на натиск, като последно през 2020 г. са му поискали половината от бизнеса. Бил е принуден да продава зърно на силно занижени цени на бизнесмена от Стара Загора, да закопава норки в собствен имот, да участва в схема за фиктивно завишаване на оборот на фирма, която ще излиза на борсата. Пенсионни фондове били задължени да купуват акции с изкуствено завишена стойност на фирмата.
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Той заяви още, че Иван Ангелов контролирал земеделското министерство и агенцията по храните, която се ползвала като бухалка. Бизнесменът от Стара Загора участвал и в картел със слънчоглед, като продукцията се изкупувала на ниски цени и се препродавала в Турция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
По всички тези въпроси Манолова поиска проверка от министъра, който потвърди, че проверка ще има.
Заедно с Манолова на среща присъства и природозащитничката Петя Алтимирска, като целта на присъствието и беше фермата за норки, чието затваряне поискаха демонстранти по-рано днес.
Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди
Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ
В отворено писмо те настояват за бързи действия, тъй като съществуването на фермата нанася щети както на животните, така и на местното население. Основен аргумент за закриването ѝ според организаторите на протеста е рискът от разпространение на COVID-19.
Протестът е организиран от сдружение КАЖИ и бе предвождан от Мая Манолова. За фермата разказа в нейната комисия по ревизията на управлението на Борисов именно Петя Алтимирска от КАЖИ.
Фермата е разположена край Стара Загора в землището на близкото село Маджерито. Тя е с капацитет до 400 хиляди екземпляра от дребния хищник, ценен заради кожата му. Инвеститор е „Фармпро“ ЕООД със собственик Ангел Иванов Ангелов. Фирмата е с търговска дейност, а адресът ѝ е при птицекланица „Градус“.
Алтимирска внесе в комисията сигнал за нарушенията и проблемите около фермата, както и факти, които сочат към покровителстване на фермата от държавните органи.
Протестиращи обясниха, че сигнализират за тази ферма от пет години. По думите им над 128 000 животни са наблъскани в тесни клетки, а това още повече улеснява разпространението на коронавирусната инфекция и създаването на мутации, които могат да застрашат живота на населението.
От сдружение КАЖИ съобщиха, че от началото на пандемията са закрити над 1500 ферми за норки в световен мащаб, в 400 са били открити заразени животни. Над 15 млн. животни са убити, за да се спре евентуалното разпространение на вируса.