Има триъгълник на властите, а не квадрат на властите и в този триъгълник президентът не присъства в нито един от ъглите на това класическо разделение. Това каза по БНР Любомир Стефанов, преподавател по политически науки в Нов български университет. Той смята, че премиерът Кирил Петков трябва „да попровери терминологията и да спре да дава такива неудачни примери“.
Още: Кабинетът "Главчев" прати официално предложение на Скопие за Коридор 8
Още: Обрат: Сарафов е напът да остане главен прокурор - ключова промяна на ГЕРБ, БСП и Пеевски в комисия
„Премиерът Петков се опитва да свали напрежението, тъй като очевидно такова има“, заяви Стефанов за разногласията и разменените реплики между Кирил Петков и Румен Радев.
„Защото той налива аргументи в една стара теза на опозицията, че България се изкривявала като полупрезидентска република.“
"Сценарий тип „Боянски ливади“ е „ядреният“ и не вярвам президентът и премиерът да са стигнали чак до тази фаза толкова рано в отношенията си“, каза Стефанов.
Още: "Възраждане" и МЕЧ разкриха ще подкрепят ли правителство с мандат на ГЕРБ-СДС
Още: "Никога няма да се коалирам с Борисов": Интернет припомни обещания на Слави Трифонов (ВИДЕО)
Според него има опит от страна на Корнелия Нинова да профилира партията си още по-ясно и по-вдясно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Желязков отива при Радев със списък с имена само ако има необходимото мнозинство
Още: Хитро му се получи на Борисов, но това ще е краят: Политолози с коментар за новата коалиция
„Нейният консервативен национализъм започва да бъде по-солиден и по-монолитен даже от този на класическите такива партии като ВМРО например.“
За напрежението между БСП и държавния глава, както и във връзка с догадките за нова партия на президента Радев, политологът заяви, че има поредица порции „от слухове, хипотези на квадрат, които витаят в публичното пространство из столичните ъгли и кьошета и заведения, че готви алтернативен проект, който да бъде по-близък и мил на сърцето на президента“, който да бъде негов трамплин в налагането на нов политически модел.
„Малко или много авторитетът му беше сложен като гарант за това, че новата коалиция ще успее и ще наложи този нов модел. За това е и „Продължаваме промяната“. Трябва да им дадем време поне до средата на лятото, за да видим дали има смисъл да се прави конкурент. Създаването на конкурент - директно политическо предизвикателство към тази аморфна структура ПП, ще означава много сериозно изпитание за нейния хоризонт като политическо бъдеще и това, което премиерът си пожела - 4 години, ще изглежда не като коледно пожелание, а като първоаприлска шега“.
Още: Редовният кабинет да не разчита на евросредствата за безводието: Бивш екоминистър за водната криза
Още: На прага ли е новото правителство: Кой кой е в кабинета на Росен Желязков?
„Тези 53 дни на власт на това ново управление минават под слогана „анализирай това“. Да си в управлението означава, че малко или много си подготвен. Не скачаш, преди да си казал „хоп“. Когато си сигурен, че ще се справиш по-добре от конкуренцията, тогава се впускаш в едно състезание. А изведнъж се оказва, че едни хора са се пуснали на тая писта, просто защото е можело, защото им е казано или защото условията са били подходящи и си нямат никаква идея какво да правят, когато станат управляващи.“
„Мантрата, която премиерът и неговите приближени министри повтарят – не трябвало да се правят мерки от днеска за днеска, трябвало да се мисли и анализира. Докога ще анализират?"
Според Стефанов еволюцията и „стигането до нов, заветен повратен документ“ в отношенията със Северна Македония предстои да бъдат изработени от правителствата на двете държави. По думите му идеята на Консултативния съвет по национална сигурност преди посещението на Петков в Скопие е била „да преговорят, да се обрекат, да се врекат публично, че знаем кои са ни параметрите и няма да има свободно интерпретиране на техните граници и значение“.
Любомир Стефанов е на мнение, че отношенията със Северна Македония са на кота нула.
„И продължаваме да вкопаваме, вместо да се откопаем и да тръгнем напред.“
Във връзка с чуваемостта на нашата позиция в Брюксел той посочи, че сме успели да постигнем „макар и умерен пробив“.