Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) прави проверка на информация за приближено лице до политически лидер по подозрение за корупция, съобщават от пресцентъра на Комисията.
Още: БСП се кани да е част от 4-годишно управление: Опозицията назад, пречи
Още: Първо заседание на кабинета "Желязков"
Същото лице, в качеството си на висш държавен служител, възползвайки се от служебното си положение, е извършило злоупотреби, вследствие на което е получило неправомерно парични суми в особено големи размери. За същото това лице са налични данни, че организира изборите на определена политическа партия, посочват от КПКОНПИ.
По същия случай се извършва и втора проверка за изнасяне на информация от служител на Комисията към същото това лице. Материалите за изнасяне на информация са предадени на прокуратурата.
От Комисията отбелязват, че атаката срещу нея идва от двама олигарси и една политическа партия - "за което има 2 млрд. и 200 млн. причини, които могат да мотивират не една политическа партия да направи това". Припомняме, че 2,2 млрд. лева е имуществото, което КПКОНПИ преследва заради банкера Цветан Василев.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
От КПКОНПИ отбелязват още, че във връзка със свикания Консултативен съвет за национална сигурност е предоставен доклад на 5 април до президента на Република България относно постигнати резултати в противодействието на корупцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
На този фон се провежда въпросния Консултативен съвет за национална сигурност при президента Румен Радев. Темата е "Корупцията по високите етажи на властта".
Заседанието започна без представител на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, въпреки че именно техен доклад трябва да бъде разгледан.
КСНС се провежда 3 седмици след като "гръмна" скандалът с апартаментите на висши държавни политици.