Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

КНСБ предлага да има механизъм за отзоваване на депутати и министри

09 април 2015, 12:50 часа • 6712 прочитания

Създаване на механизъм за отзоваване на депутати, включително и с искане на определен брой избиратели. Това предложение отправиха от КНСБ на конференцията "Промени в Конституцията на Република България", предаде БГНЕС.

Синдикатът поиска като основание за отзоваването да се запише нарушаването на задълженията и особено задължението за лично участие в гласуването на актовете на НС. От КНСБ предложиха и въвеждане на възможност за отзоваване на отделен министър по искане на 1/10 от избирателите.

Изпълнителният секретар на КНСБ Николай Недев представи идеите на синдиката за промени в Конституцията, свързани с функционирането на законодателната, изпълнителната, съдебната власт и местната власт.

Според него е наложително радикално ускоряване и подобряване процеса на правораздаване по трудови дела. В тази връзка е възможно Конституцията да допусне създаване на особени юрисдикции за решаване на индивидуални и колективни трудови спорове и спорове, свързани с дискриминацията.

Предлага се още увеличаване на тежестта на отлаганото вето на президента чрез въвеждането на квалифицирано мнозинство от 2/3 от народните представители за неговото преодоляване от НС, както и въвеждане на законодателна инициатива на президентската институция.

От своя страна Величка Микова, ръководител на отдел "Правна закрила на детето" в КНСБ посочи, че от синдиката предлагат да се доразвият и запишат всички международно признати дискриминационни признаци, като се добавят цвят на кожата, възраст, сексуална ориентация, принадлежност към национално малцинство и генетични белези. Сред предложенията на КНСБ е също така да запише в Декларацията за правата на човека, че всеки човек има право и на закрила от безработица.

"Нужна е конституционна гаранция за правото на всеки работник и служител за защита от неоснователно уволнение. Има нужда и от отделна норма, забраняваща принудителния детски труд. Наложително е да се уреди конституционна гаранция за правото на работниците и служителите на защита на вземанията им при фалит на предприятието или негова временна финансова криза", посочи тя.

Според Микова от самостоятелен текст се нуждае и правото на отпуск чрез, който да се декларира, че това конституционно право трябва да се ползва и не може да се унищожи или загуби поради давност. От преформулиране се нуждае и конституционна норма, гарантираща медицинското обслужване, като освен право на "достъпна медицинска помощ", трябва да се добави и правото на високо ниво на опазване на човешкото здраве, както и правото на достъп до превантивни здравни грижи, каза още тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес