"Притеснен и разочарован съм"! Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков по повод предстоящото решение на Конституционния съд, който трябва да се произнесе по делото днес.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Бившият икономически министър припомни, че за втори път е поискал съдът да го конституира като страна по делото за неговото гражданство. Според Петков правото на лична защита и на справедлив процес е основно конституционно право, от което е бил лишен с решение на конституционните съдии.
Той участва в предизборен дебат с Драгомир Стойнев от БСП и Мартин Димитров от „Демократична България”. Те коментираха пандемията, зелените сертификати и ръста на цените.
„Вярваме, че зелените сертификати са добра мярка, но трябва да се допълни. Това, което видяхме, е че вече има научни изследвания за допълване към зелените сертификати на такива за наличие на антитела. Ако те се измерят на две стъпки с безплатен тест, това ще разреши два проблема. Всички хора, които имат антитела - да могат да пазаруват, а още по-важно е България да има цяла база данни на реалната картина. Другото нещо за икономиката е това, което направихме с актуализацията на бюджета. Има пари за 60/40 - трябва да се знае, че бизнесът може да разчита на това”, обясни Петков по Нова телевизия.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
„За да бъде една мярка успешна - зависи от момента, в който се прилага. За дадена държава зеленият сертификат е успешен, защото обществото е било информирано и подготвено предварително 2-3 месеца и се знае какво ще се случи. Ако в страна, в която от днес за утре се прилага една мярка и обществото не е информирано, разбира се, че тя няма как да е успешна. Още повече, че тя е успешна в държави, в които 50% от населението е имунизирано. В никакъв случай не предлагаме локдаун. Това е връщане назад. Локдаун означава нашата неспособност като държава да се справим с конкретния казус. За нас е важно да има разяснителна кампания, че ваксинацията е нещо полезно, но това е свободен избор. Свободният избор за БСП означава информиран избор”, посочи Стойнев.
Пореден рекорд: Над 6800 са новите случаи на COVID-19 у нас за денонощие
„В никакъв случай не трябва да се стига до локдаун. Това е лошо за всички и би било тежък удар за икономиката. Това, което трябваше да се направи, е една много подробна информационна кампания. Ние го предложихме в актуализацията на бюджета. Забележете - никой не ни подкрепи. Хората трябваше да бъдат информирани за ваксинирането, за въпросите, които задават всеки ден, и да вземат своите решения. Трябваше да има срок, в който те да решат. Когато е от днес за утре нещата не стават. Не може от днес за утре детето ти да не ходи на училище, да ти кажат, че трябва да имаш сертификат. Информационната кампания трябва да бъде направена сега, на хората да бъде обяснявано за какво става въпрос, какви са рисковете и ползите. На следващо място - в никакъв случай не трябва да се повишават данъците, защото това ще поискат много хора сега”, е мнението на Димитров.