"Изцяло "за" мерките сме - да не звучим като някакви меки съюзници в ЕС, но тази част не може да си я позволим - вноса на петрол и на газ (от Русия)". Така премиерът Кирил Петков коментира темата с евентуално спиране на руския газ и петрол за Европа в кулоарите на парламента. И добави, че не сме единствените, които не можем да си го позволим, но не уточни имена. "Нека не коментирам преди Версайската среща", добави той.
"Дългосрочно трябва да работим много, за да диверсифицираме", продължи Петков. И увери, че е в постоянен контакт с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис относно напредъка с гръцкия интерконектор. По план той трябва да бъде приключен юли месец, 2022 година. "То по принцип не е хубаво да имаш само един доставчик, а в този случай - още повече", уточни Петков. Още: Русия плаши да спре кранчето с газ към Европа, засега доставките вървят по график
По гръцката връзка алтернатива би могъл да бъде газ от Азербайджан, както и въобще доставки от Южния газов коридор. Проблемът е, че цената на азербайджанския газ е свързана с цената на петрола сорт "Брент", а той в момента поскъпва ударно и към днешна дата се движи между 125 - 130 долара за барел. Това ще означава поскъпване и на газа от Азербайджан.
Премиерът беше категоричен, че няма европейска държава, която ще праща войски "където и да било в Украйна". "За съжаление, единственото, с което можем да подкрепяме Украйна, е хуманитарна помощ, с възможност за санкции и мерки, но военен конфликт е абсолютно изключен".
"Те работят всеки час от първия час, в който това управление влезе (на власт)", коментира Петков поредната канонада на опозицията как ще работи за сваляне на настоящата власти. "Правят всичко възможно, за да не се стигне до европрокуратира", добави той.
Кирил Петков: Българският хляб e осигурен до 2023 година