Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се борим за върховенство на правото - случаят "Пеевски"

17 ноември 2017, 15:15 часа • 2779 прочитания

Ще се пребори ли България с корупцията някога? Този въпрос стана особено актуален след оповестяването на мониторинговия доклад на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка. Основното заключение в него дословно е следното: "Макар Комисията да не може да стигне до заключението, че което и да е от изискванията е напълно изпълнено, остава възможността с продължаваща политическа воля за реформа България да изпълни предписанията и така да изпълни очакванията на Механизма за сътрудничество и проверка в близко бъдеще".

Именно това изречение раздели на две оценките за доклада. Защитниците на едната позиция видяха много позитивизъм, защото ЕК вижда възможност за напредък и не ни поставя нови изисквания, докато защитниците на другата позиция са категорични, че Брюксел за пореден път в прав текст ни казва, че не правим нищо, тъй като няма изпълнена нито една препоръка от 17-те, които ЕК ни отправи през януари тази година.

В светлината на новия мониторингов доклад, една от най-безкомпромисните позици е тази на Гражданско движение "Боец". Във Facebook, организацията публикува документи, с които показва как правосъдието в България не желае да разследва депутата от ДПС Делян Пеевски.

В началото на 2016 година "Боец" подава сигнал до прокуратурата, с който иска държавното обвинение да провери откъде Пеевски е взел пари за купуването на различни активи, включително "Техномаркет", дял в "Булгартабак", както и вестниците "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Меридиан мач". Следва отговор от Софийска градска прокуратура (СГП), че обстоятелствата за това са вече проверени още през 2014 година (?!) и няма основание да се прави нова проверка. При подаването на декларация пред Сметната палата за 2016 година, което става приблизително година и нещо след подаването на сигнала на "Боец", състоянието на Пеевски е неимоверно увеличено – само по банкови сметки той има над 71 хил. лева, почти 18 хил. евро и 17,5 хил. щатски долара.

"Боец" се жалва заради отказа и пред Апелативна прокуратура-София, но от там отвръщат, че е правена проверка от СГП и няма причина да се прави нова. От КОНПИ пък казват на "Боец", че проверка за незаконно придобито имущество не може да бъде стартирана след граждански сигнал, след като Конституционният съд през 2012 година забранява тази възможност, обявявайки за противоконституционни текстове в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. "Боец" праща сигнал до правосъдното министерство, но от там посочват, че нямало заведени дела срещу Пеевски в чужбина, защото по закон трябвало да каже на КОНПИ, ако срещу български гражданин е заведено производство или има присъда в чужбина за незаконно придобито имущество. Срещу депутата от ДПС нямало такива, но не е засегнат изобщо въпроса за производство в България.

В този знаков случай цялата държавна машина е впрегната за да брани своят господар - Делян Пеевски, заключва председателят на "Боец" Георги Георгиев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес