"Предопределен ли е изборът на концесионера на "Летище София" и има ли замесени турски интереси?" Това попита говорителят на на БСП Елена Йончева на пресконференция в централата на партията във връзка с окончателното приемане на промените в Закона за концесиите.
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
„Днес беше приета поредна скандална поправка на Закона за концесиите. Според нея концесионния договор няма да е недействителен, ако не отговаря на българското законодателство. Отпада точка 6 на параграф 17, в която се казва: „Концесионният договор е недействителен, когато съдържанието му не съответства на минималното съдържания на концесионния договор, определен от този закон или противоречащи на други изисквания на този закона“, посочи Йончева.
По думите ѝ с отпадането на тази точка за първи път държавата е напълно уязвима и не може да защити своя интерес.
„И затова ние задаваме въпроса – предопределен ли е изборът на концесионера, защо е необходимо да се направи тази поправка, която прави държавата напълно уязвима? Ако е предопределен изборът на концесионер, стоят ли турски интереси зад тази фирма?“, попита Йончева.
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна
Тя припомни, че концесията бе спряна през 2017 година по време на служебното правителство, именно защото според него този закон не отговаря на националната сигурност и я застрашава.
„Залагат се прегради за бъдещо прекратяване на концесията на летище „София“, което ни навежда на мисълта, че всичко е договорено и концесионерът е ясен“, коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„Има една клауза в приетите промени, която връзва ръцете на бъдещи управляващи с различно схващане за националната сигурност и за собствеността. Няколко пъти сме заявявали публично, че ако народът ни даде право да управляваме, ще прекратим тази концесия.
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров
За да се вържат ръцете за такива бъдещи действия, в сегашните промени заради това наше намерение, се вкарват промени, които затрудняват този процес. А именно България ще трябва да плаща при едно такова бъдещо действие, дори и виновен по договора да бъде концесионера.
Изрично се записва, че това ще трябва да се решава в Арбитражен съд“, обърна внимание Нинова.