Въпреки компрометирания на места вот в деня на парламентарните избори, за който споделиха застъпници по секции (вижте ТУК), има и добри примери. Адвокатът Десислава Димитрова сподели личните си впечатления от изборния ден в секцията, в която е била разпределена, в пловдивското село Цалапица. Публикуваме разказа й от Фейсбук, без редакторска намеса.
Още: Владислав Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, в мирно време направи революция
Още: Цял отбор с 6 резерви са кандидатите за лидер на БСП: Ето кои са те
"Прекарах деня и част от нощта в изборна секция в село, в което никога не бях стъпвала и вероятно нямаше и да стъпя, ако не бях защитник на вота от “Демократична България”. Бях се подготвила да се разправям с местни дерибеи и търговци на гласове, да се боря с всички сили за законност и честни избори и да разоблича фалшификациите им, ако не успея да ги спра.
Отидох въоръжена до зъби с всички законови процедури, инструкции и цялото ми опитно знание как се правят честни избори, готова да стрелям без предупреждение. Там заварих комисия от 7 човека от селото, която беше регистрирала още 5 застъпника, също местни (тях така и не ги видях до края на изборния ден). Приеха ме враждебно, наобиколиха ме физически и ясно ми дадоха да разбера, че присъствието ми е крайно нежелано. Усмихнах се сухо, формално обясних, че имам законово право да съм там и да се уверя в честността на изборите, безцеремонно седнах на единствения свободен счупен стол и цял ден не помръднах от там. Просто наблюдавах и си водех записки, игнорирайки подигравките им.
Влизаха избиратели и гласуваха при стриктно спазване на всички правила – и изборните, и здравните. Хората се шегуваха с комисията, разменяха новини и поздрави за роднините си, без никаква агитация, без никакви политически коментари, все едно не бяха на избори.
Още: Ако Радев направи партия, ще е след края на президентския мандат: Коментар на Яница Петкова (ВИДЕО)
Още: НСИ за "Възраждане": И след 1000 страници обяснения не разбират инфлацията
По обяд потокът от хора намаля и почти изчезна, в секцията настана неловко мълчание и лек смут какво толкова пиша. Любопитството им надделя, почерпиха ме кой с каквото си носеше, донесоха ми от някъде мек (и здрав!) стол и подхванахме няколкочасов разговор. Тръгнахме от кой кой е, какво е преживял и какви проблеми го мъчат, споделих моите и на клиентите ми неволи (необходимостта от съдебна реформа в превод на човешки език), минахме през екзистенциални теми за смисъла на живота и базовите ценности и стигнахме до изборния процес. Извадих си записките и им прочетох какви са правилата за гласуване и как от сутринта не са ги нарушавали. Аз бях изненадана от законосъобразността на изборите в едно село, а те – че има толкова детайлни правила и че боравя с тях с такава лекота.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов се отказа да е председател на външна комисия в парламента, предлага Фандъкова
Още: Министерството на финансите се оправда за "виртуалната опашка" на Дунав мост
След кратко “закрито” съвещание на комисията, шепнешком, но директно ме помолиха да им съдействам да спазят многото сложни изисквания при броенето на бюлетините и изготвянето на протокола. За тях аз вече не бях натрапник, а източник на знание и ценен помощник да спазят неясния закон. За мен те вече не бяха тарикати и дерибеи, а хора, които искат да направят честни избори. Направихме го заедно и бяхме много горди със себе си. В името на демокрацията се срещнахме два свята, които нямаме допирни точки и се презираме един друг – на жълтопаветниците-интелектуалци и на народа от селата.
В тази изборна секция “Демократична България” получи само три гласа, а “Има такъв народ” спечели с 44 гласа. Никой от нас не беше доволен от резултата, но го осигурихме и го отчетохме такъв, какъвто беше. Аз спечелих безценен опит и знание, което го няма в юридическата литература – че ние от София и те от селата всъщност искаме и се борим за едно и също и имаме много какво да си дадем един на друг, ако общувахме и се познавахме, ако прекарвахме понякога по един ден заедно затворени в една стая.
Съмишленици от Демократична България, на следващите избори ще имаме (поне!) още 7 гласа в едно село. От телевизора и от жълтите павета не можем да достигнем до тях, а просто трябва да го направим!"
Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство
Още: МЕЧ са против помощта за Украйна
Няколко дни по-късно, адвокат Димитрова сподели в социалната мрежа и адаптация на българската фолклорна песен "Белите манастири" в контекста на политическата ни ситуация.