Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историческият спор за Македония - как България ще защити интересите си?

01 октомври 2019, 09:00 часа • 9428 прочитания

Основният крайъгълен камък около, който беше конструиран Договора за добросъседство с Република Северна Македония беше решаване на проблемите в общата ни история. В момента има един отказ от решаване на тези проблеми, има едно протакане и отлагане от страна на македонските колеги. Сроковете са съвсем кратки и те трябва да покажат една мотивация и желание за работа.

Това каза в сутрешния блок на БТВ зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев, който коментира вчерашната консултативна среща при президента по темата за членството на Македония в ЕС.

"В случая говорим за промяна на учебниците и изучаване на истроическата истина. Тук говорим за очертаване на общата история, а не за тълкувание на историята. България има възможност да използва много различни методи и инструменти, с които да въздейства. Много е лесно да кажем - ще се наказваме.

България няма да направи никакъв компромис по отношение на историята. Във всеки един момент, ако видим, че нашата история се използва, че е застрашен националния ни интерес, то тогава България ще се възползва от механизмите за въздействие, с които разполага. България има лостове за контрол и няма да изпусне този контрол. Никой не може да ни принуди и накара да направим нещо срещу националните ни интереси. Ние сме пълноправен член на ЕС.

Ако видим, че македонските колеги се заиграват с историята ни и националните ни интереси, ще използваме лостовете си на влияние. България никога не е казвала, че членството на Република Северна Македония е даденост и ще падне от небото. Трябва да имаме задоволителен резултат от работата на комисията. Решаването на проблема с Гоце Делчев ще бъде една много добра първа стъпка", даде пример Георгиев.

Темата коментира и журналистът Любчо Нешков. "Промяната в Македония е налице. Членстовото на Скопие в ЕС ще стане благодарение на подкрепата на България. Президентът Стело Пендаровски направи огромна грешка.

Политиците не се месят в историята, както направи той, те правят историята. Аз съм убеден, че неговите опити ще се провалят и Северна Македония ще стане член на ЕС, като за първи път от толкова много години ще бъдем заедно не само във военен, но и в икономически съюз. Това е неизбежно.

От двете страни има хора, които се опитват да тровят обстановката. Етническата принадлежност на Гоце Делчев не може да бъде променена или решена от Пендаровски или Каракачанов. Те могат само да си мечтаят за това, което той е направил и постигнал.

Нека вицепремиерът Красимир Каракачанов да отиде на ГКПП "Логодаж" и види какво става там - разпада се и преминават по една-две коли, вместо хората да общуват. Нали и роумингът щеше да се маха? Сега е 7 лева. Това са нещата, които сближават двата народа, а не ровеното в учебниците по история", категоричен бе той.

Последните две заседания на комисията, която трябва да реши историческите спорове, са били "безплодни". Експертите от Скопие изначално не са били готови за бързи корекции в интерпретацията на миналото в македонската историография. Това стана ясно от думите на проф. Ангел Димитров - съпредседател на Българо-северномакедонската комисия пред БНТ.

"Но през последните две наши срещи забелязахме едно ново очевидно втвърдяване на позициите им и започване да си задаваме въпроса до каква степен нашите колеги разбират духа на договора за приятелство и добросъседство и до каква степен са готови да работят за неговото изпълнение."

Проф. Димитров определи като голяма крачка това, което са постигнали "по отношение на Средновековието или по-точно оценката за цар Самуил като владетел на България, за общо честване на Свети Климент Охридски, Свети Наум Преславски и Охридски, значението, което беше дадено на 24 май като типично български национален празник, ролята на българските владетели през 9-10 век за развитието не само на българската държава, но и на културата в Източна Европа и в славянския свят", но подчерта, че е много далече от желаното и възможното.

Въпреки тези общи позиции около личностите все още нямаме последната дума по съдържанието в учебниците, заяви той.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес