Нуждаем се от изобретателни учени, които да решават научни проблеми, но и да ни подготвят по-добре за бъдещи кризи. Това каза Илиана Иванова, еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж в словото си при откриване на семинара “Научни решения за устойчива храна“, организиран съвместно от Европейския изследователски съвет ERC (European Research Council) и от Комитета за бъдещето на науката и технологиите STOA (Science and Technology Options Assessment) в Европейския парламент (ЕП) в Брюксел.
Още: Борисов поздрави Тръмп: Очаквам с нетърпение да работим отново заедно (СНИМКА)
Още: Петков от партито след инаугурацията: "Тръмп дойде, "Магнитски" остава!" (СНИМКИ)
„Наводнения, горещи вълни, покачване на морското равнище са все знаци, че не бива да губим време и трябва да обединим усилия за общата си цел, каза еврокомисар Иванова. Тя подчерта необходимостта да бъде гарантирана устойчивостта на хранителните системи в условията на климатични промени. Европейската Зелена сделка и стратегията „От фермата до трапезата“ са част от решенията, каза тя.
Още: Българският еврокомисар Илиана Иванова: България е част от възникващите иноватори
Иванова представи европейската научно-изследователска стратегия „Храна 2023“ като инструмент за ускоряване на трансформацията на хранителните системи и подчерта ролята на ERC за подкрепа на тази стратегия.
Още: Първа визита: Желязков е в Страсбург за срещи с европейските лидери
Зам.-председателят на ЕП Марк Ангел приветства Иванова за представянето й при изслушването за кандидатурата за еврокомисар и насърчи еврокомисарите да посещават и да работят като нея с ЕП, „този дом на демокрацията“.
Още: Съветът на ЕС официално назначи Илиана Иванова за еврокомисар
Още: Кристиян Шкварек: Кирил Петков имал лична покана от Тръмп, май очите ме лъжат (ВИДЕО)
Още: Илиян Василев за "поканения" при Тръмп Костадинов: Толкова може човекът, не му се сърдете
Председателят на STOA, евродепутатът Кристиан Елер, говори за нуждата от значително финансиране на науката и иновациите в ЕС днес, за да бъдат постигнати целите за климатичните промени до 2023 г.
Президентката на ERC Мария Лептин подчерта, че справянето с климатичната криза е невъзможно без наука и призова социалните науки да не бъдат забравяни и оставяни встрани при изследванията на процесите, свързани с климатичните промени, предава БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Денков за оттеглянето на Ивайло Иванов от МВР: Добра стъпка
Още: Кирил Петков от САЩ: Тръмп има нагласа да затяга прилагането на "Магнитски"
На форума в Брюксел се представят учени от финансирани от ERC проекти, свързани с трансформацията на хранителните системи в условията на климатична криза.