Спорните "златни паспорти" или даване на гражданство срещу инвестиция, остават възможни и след промените в Закона за българското гражданство, които бяха приети на първо четене, съобщава БНР.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Поправките предвиждат единствено - българско гражданство да не се предоставя срещу краткотрайни инвестиции. Преди дни Европейската комисия изпрати писмо до България, в което настоява да бъде променено законодателството, в противен случай срещу страната ни ще бъде предприета наказателна процедура. На свой ред правосъдният министър Десислава Ахладова уведоми комисаря по правосъдието Дидие Рейндерс, че България е предприела законодателни действия за премахване на режима за получаване на българско гражданство срещу инвестиции. Това съобщиха от Министерството на правосъдието.
Ахладова към ЕК:Премахваме режима за придобиване на гражданство срещу инвестиции
"Европейската комисия не е забранявала инвестиционното гражданство", заяви Йордан Цонев от ДПС, чието предложение беше прието гражданство да се придобива само при дълготрайни инвестиции и работни места, а да отпадне за краткотрайни инвестиции в държавни ценни книжа.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Цонев уточни какъв е призивът към България от страна на Еврокомисията:"Европейските ни партньори не са ни забранявали да имаме инвестиционно гражданство. Не. Никой не може да накара една страна да се лиши от този инструмент, а и Европейската комисия не го прави спрямо България. Прецизирането е едно, забраната е друго".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
От БСП посочиха, че европейските институции наблюдават процесите у нас и така наречените "златни паспорти" трудно ще бъдат възприети от Брюксел. Крум Зарков каза: "В Европейската комисия, която следи този процес, разбират продавайки българско гражданство, продаваме европейско гражданство и нанасяме вреда на сигурността на целия Европейски съюз. Същата тази Европейска комисия и Европейски парламент ги оцени в последните месеци и няма жива сила, която да накара европейските институции да повярват, че това правителство и това мнозинство може да гарантира каквото и да било, камо ли спазването на закона".
Александър Иванов от ГЕРБ заяви, че законопроекта повишава критериите за придобиване на инвестиционно гражданство и не бива да бъде пренебрегнато, особено сега по време на пандемия:"Възможността за добиване на такова гражданство, особено сега в коронакризата и пандемията и възстановяването на икономиката на Европа, не трябва да бъде зачеркната тази възможност".