"С нарастващото социално неравенство се преразпределя сигурността, която е важен елемент от качеството на живот. Има едни територии, където животът е сравнително сигурен. Далеч не е така в други, от които обществото и държавата са се оттеглили. Те започват да се превръщат в гета. В Сотиря чухме вопъла на една гетоизираща се територия". Така социалният антрополог Харалан Александров коментира инцидентите с насилие над деца в сливенското село Сотиря и допълни, че исканията на ромското население там се поразително припомнят тези от програмата на ВМРО.
Още: Михаил Миков за протеста на "Възраждане" : МВР можеше да реагира много по-тежко
Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"
В интервю за bTV Александров допълни, че един от най важните разделителни белези между гетото и цивилизованата територия е възможността да упражняваш брутално насилие безнаказано.
"Всички ние имаме разрушителна, насилническа част. Ако средата не ни е социализирала по начин, който да удържа тези пориви, понякога ги практикуваме в реалността", коментира Александров.
"В момента българската средна класа е втренчена във властта и елитите и настоява те да направят нещата по-добре. Някак си започва да се изолира и да не вижда социалния си провал", каза още той.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
"В обществото тече процес на все по задълбочаваща се криминализация. В тези населени места живеят заедно престъпници и жертви, без да има култура жертвата да се пази", коментира от своя страна Тихомир Стойчев, бивш директор на ЦСБОП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
След поредното посегателство над дете жителите на с. Сотиря поискаха денонощно присъствие на полиция в селото. По думите им, ако това не бъде осигурено, няма да пуснат децата си на училище.
Хората настояват за доживотен затвор без право на обжалване при посегателство над дете. На няколко места в селото се събира и подписка с искане за промяна на закона.
Кметът на Сотиря Димчо Георгиев заяви, че след инцидентите в селото има постоянно полицейско присъствие. Ще искат обаче и занапред да е така.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Бабата на жестоко убитата Кристин заяви, че на 17 или 18 септември ще отидат пред Народното събрание, за да поставят исканията си. Настояват за среща с депутатите.
Тя се обърна с призив към всички хора, които също искат промяна в закона, да ги подкрепят и да дойдат пред парламента.
Междувременно от Районната прокуратура в Сливен ще поискат постоянна мярка „задържане под стража” за двамата мъже, които са задържани за блудствени действия с 8-годишно момиче в Сотиря.
Единият е 15-годишен младеж, за когото се смята, че е участвал в престъплението, а другият е възрастен мъж на 68 години, който е живеел временно в пристройка в дома на семейството на момичето.