Гражданско Сдружение „Демокрация и законност“ настоява да се запази нормата на Изборния кодекс, която въвежда изцяло машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели. Това се посочва в становище на сдружение „Демокрация и законност“, изпратено до народните представители в 48-ото Народно събрание, Комисията по правни въпроси и Комисията по електронно управление. Поводът за становището са приетите на първо четене промени в Изборния кодекс, които дават възможност и за гласуване с хартиена бюлетина.
ОЩЕ: На първо четене: ГЕРБ, ДПС и БСП върнаха хартиените бюлетини
„Сдружението подкрепя замяната на кабините за гласуване с паравани, които ще осигурят тайната на вота съгласно Конституцията, но според установените европейски стандарти. Сдружението подкрепя предложените допълнения в Изборния кодекс, насочени към осигуряване на по-голяма сигурност и прозрачност на изборния процес съгласно добрите световни практики, особено в частта, указваща ЦИК да укрепи административния си капацитет чрез изграждане на специализирано звено за управление на машинното и електронно гласуване“, се посочва в становището.
Според сдружението проведените три избора за народни представители през 2021 и 2022 г, изборите за президент и вицепрезидент, както и частичните местни избори по места, са доказали несъмнено, че машинното гласуване практически елиминира феномена недействителни гласове, стигнали застрашителни размери особено на местните избори през 2019 г.
„Машинният вот улесни неимоверно работата по отчитане на резултатите от страна на СИК, което доведе до нормализация на процеса на преброяване и обобщаване на данните и спести на обществото срамните сцени, които наблюдавахме вечерта на 4 април 2021 г. Към момента на обществеността не са показани достоверни представителни данни от социологически изследвания и анализи, които да доказват пряката корелация между намалението на избирателната активност и въвеждането на машинното гласуване. Партиите и политическите лидери са тези, които трябва да мотивират гласоподавателя да отиде до урните, за да упражни конституционното си право на глас. От проведените наблюдения на изборния процес по места, включително в секции в Самоков, Ихтиман, Септември, Пазарджик, кв. Столипиново, Разград и Исперих констатирахме, че като цяло машините не затрудняват гласоподавателите и те се справят с машинното гласуване - с помощта на инструкциите пред изборните помещения и обясненията от страна на членовете на СИК“, смятат от сдружението.
Гражданско Сдружение „Демокрация и законност“ е българска неправителствена организация, регистрирана по ЗЮЛНЦ в обществена полза, с основни цели развитие и утвърждаване на демокрацията и гражданското общество; стимулиране на гражданското общество за спазване на законността и противодействие на корупцията; защита конституционните права на гражданите. През изминалите две години Сдружението активно участва с регистрирани наблюдатели на проведените избори за народни представители; за президент и вицепрезидент; както и на насрочените по места частични местни избори в страната с цел защита правата на гражданите и осигуряване на равноправен, честен и прозрачен изборен процес.