Главният мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Хаджи поиска няколко ключови промени в новите проектозакони за вероизповеданията.
Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години
Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"
Това разкри самият той след среща с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет. Духовникът поиска среща с министър-председателя, след като в четвъртък депутатите решиха да обединят двата законопроекта за вероизповеданията - този на ГЕРБ, ДПС и БСП и на "Обединените патриоти".
Те въвеждат ограничения върху финансирането на вероизповеданията в България. Тяхната цел е да се забрани приемането на дарения извън пределите на България, за да се ограничи влиянието на чужди държави.
Хаджи настоява с приемането на закона на второ четене, Висшият ислямски институт да бъде акредитиран, за да може да подготвя кадри, които да служат в джамиите в България.
Мюфтията пожела още, при нужда да се иска помощ от чужда държава за осигуряване на преподаватели за ислямския институт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста
Третата желана от него промяна, касае финансирането на института. Според него трябва да има долна граница, защото иначе може да се окаже, че мюсюлманското вероизповедание не може да плаща заплатите на духовниците.
Мустафа Хаджи поиска и всички религиозни общности, които представляват под 1% от населението на страната, също да получат финансиране от държавата, защото и те са български граждани.
Той изрази желание да бъде излъчен ислямски представител, който да участва в работната група по гледането на Закона за вероизповеданията.
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Премиерът Бойко Борисов подчерта, че доброто партньорство между държавните институции и представителите на мюсюлманското вероизповедание у нас допринася за недопускането на краен ислямизъм.