Гешев с атака срещу "лицето Бойко Борисов": Предложи ми да стана посланик в Израел (ВИДЕО)

15 май 2023, 10:36 часа • 15121 | прочитания

Главният прокурор Иван Гешев нападна лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на пресконференция в сградата на прокуратурата.

Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ

Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка

Атаката започна с думите, че преди месеци от името на Борисов му е било предложено да стане посланик в Израел или Турция, а евентуално да има и политическа кариера, "може би в неговата партия". "Не го взех насериозно. Но явно тогава е почнала организацията за това", каза Гешев.

"Политиката трябва да излезе от съдебната власт, където се опитваше да я ръководи в интерес на собствените си користни интереси. А сега го прави безобразно, брутално, нарушавайки всякакви европейски ценности като върховенство на закона и правовата държава и елементарен морал", каза той. Още: Гешев скъса публично оставката си: Не ме е страх (ВИДЕO)

Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник

Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране

По думите му лидерът на ГЕРБ се обадил на приятел на Гешев в провинцията, близък до партията, като попитал къде е семейството на главния прокурор. А то било в приятелска държава с приятелска прокуратура.

Това е първото изявление на главния прокурор, след като в четвъртък номинираната от ГЕРБ-СДС за министър-председател Мария Габриел заяви, че ще иска отстраняването му. "Първата задача на министъра на правосъдието в моето правителство ще е да внесе искане за оставката на Иван Гешев във Висшия съдебен съвет", заяви Габриел. Тя поиска оставката му с мотив, че главният прокурор "уронва на престижа на съдебната власт".

Ден по-късно шестима членове на прокурорската колеги на Висшия съдебен съвет внесоха предложение за предсрочно освобождаване на Гешев. Под искането се подписаха Георги Кузманов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Гергана Мутафова, Огнян Дамянов и Светлана Бошнакова. Предложението за освобождаване на Гешев е заради "тежко нарушение на служебните задължения".

Още: Нинова учредява партията си на Томина неделя и не иска Юди

Още: Коя ще е ябълката на раздора в кабинета: Анализ на АКФ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес