Досъдебното производство, известно като "Барселонагейт" не е приключило, но се бави заради липсата на отговор от властите в Испания. Това заяви главният прокурор Иван Гешев след като беше изслушан от групата за мониторинг на демокрация в ЕП.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Евродепутатите са отправили към Гешев въпроси по конкретни производства на прокуратурата, сред които "Барселонагейт" и проверката за снимките с кюлчетата злато и пачките с пари в чекмеджетата на спалнята на бившия премиер Бойко Борисов.
Главният прокурор обаче твърди, че сред въпросите не е била включена темата за автомагистрала "Хемус".
По думите на Гешев българската прокуратура е изключително притеснена, че последните месеци сериозно се заличава постигнатия напредък на страната ни след приемането на България в ЕС по линия на върховенството на закона и правата на човека.
"С бързи крачки вървим към престъпността от началото на 90-те години и скоро това няма да може да бъде скрито за повечето български граждани", посочи още Гешев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Сблъсък с Атанас Чобанов
Запитан от журналиста от Bird.bg Атанас Чобанов дали има имоти в чужбина, тъй като вътрешният министър Бойко Рашков казал, че магистрат с инициали И. Г. имал такива недекларирани зад граница. Главният прокурор отговори, че нито той, нито "жената до него" (Детелина Ханчева) имат имоти извън България.
Гешев обясни, че почти никой магистрат не може да бъде наказан за нищо и тогава Чобанов го попита за него - кой може да упражни контрол над дейността му и кой може да го разследва. Конституционният съд каза - всеки прокурор, вижте решението, отговори главният прокурор.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Той се оплака и че бил подготвил доклад за отчетността на държавното обвинение, но никой в парламента още не го е канил да го дискутират. "Отчетността на главния прокурор зависи от законодателя. Аз нямам проблем всеки месец да бъда изслушван."
Гешев отправи обвинение към вътрешния министър Бойко Рашков, че не казва нищо вярно, а прокуратурата е обект на атаки, както и на фалшиви новини.
За критиките, че няма доверие в него
"Работата на прокурор изначално е да не го харесват", заяви главният прокурор след въпрос дали нещата по отношение на правосъдие не вървят заради (липсата на) обществено доверие конкретно в Иван Гешев. Той посочи още, че ако го харесват това ще означава, че не си върши добре работата.
Гешев обаче не отговори на въпрос на Чобанов дали ще подаде оставка, ако започне разследване срещу него.
Съдебната реформа
"Имаме желание за участие в реформа, но тя не е започнала. Аз съм свидетел на всички реформи от 1994 година. Основното е едно - да завземеш позиции, но никога не е съгласувана с хора, практикуващи правото. И резултатите винаги са трагични за съдебната система. Целта е политическа. За съжаление, подозирам, че отново ще е така.
В 10 % от делата участват прокуратурата. 96 % от тях са осъдителни присъди. Приемаме, че тук сме виновни. Къде са останалите? Търговското, административното? Там всичко идеално ли е? Говорим за съдебна реформа, но всичко се акцентира върху прокуратурата. Проблемът е в МВР, което трябва да се реформира. И в съда, който също трябва да се реформира", допълни Гешев.
За иска към него на семейство Баневи
Гешев коментира, че това е несериозна тема и призова журналистите да попитат бившите служители на Баневи какво мислят за тях. Вчера стана ясно, че Николай и Евгения Баневи са завели дело за морални вреди и настояват да получат 60 000 лв. обезщетение от главния прокурор Иван Гешев и петимата му заместници. Поводът за делото е писмото на Гешев и заместниците му до 67 европейски институции, в което наред, че се оплаква от натиск, те се хвалят и с неприключили дела, сред които и това срещу Баневи. Това е арогантно злоупотреба с права и нарушение на презумпцията за невиновност, смятат Баневи.