Абсолютно изненадващо, след почти 1 час на разисквания на Председателския съвет, депутатите се обединиха около това да работят без пари от 1 април до края на извънредното положение.
Не само това - съгласно предложението, така ще работят още министрите и шефовете на всички агенции. Предстои гласуване, но то изглежда чиста формалност.
Предложението беше представено от депутата от ГЕРБ Красимир Ципов. Той посочи, че получателите на заплатите ще си плащат всички осигуровки, а каквото остане като нетна заплата отива по сметката на здравното министерство, за да служи за борба с коронавируса.
Единодушно от всички партии се чуха гласове на одобрение, като пръв от пленарната трибуна такова изказа лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Всъщност всички фракции на "Обединени патриоти" след него подкрепиха, само от БСП не се чу глас.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Времето е чумаво, трябва да бъдем заедно", подчерта Валентин Касабов от НФСБ и призова президента Румен Радев да стори същото, наричайки го "Бащица". "Г-н президент, остава Ви много малко време - бъдете мъж и политик", иронизира Касабов, визирайки речта на президента при встъпването му в длъжност, когато скастри депутатите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Припомняме, че досега предложенията за депутатските заплати бяха по-различни, но те всички бяха оттеглени. Какви бяха предложенията за заплатите тази сутрин - припомнете си ТУК!
Съгласно новия правилник на Народното събрание, дневният ред се гледат първо всички точки от дневния ред, а 30 минути след приключването се гласува точка по точка, като депутатите гласуват на две групи, за да няма струпване на хора в пленарната зала. Първата точка беше дебат за размера на депутатските заплати - ето какво се случи, а втора точка беше актуализацията на държавния бюджет - ето какво се случи! Третата точка е най-сложната - промени в Закона за извънредното положение, първата от която касае основно защитата от кредитори, Държавния резерв и срокове по дела. Втората важна част от Закона за извънредното положение беше за схемата за държавна помощ за бизнеса "60 на 40" (там влиза и положението на туроператорите). Третата част пък касае замразяването на партийните субсидии.