За приемането на еврото народът е можело да се произнесе преди да бъдат сключени съответните международни договори. Това каза в студиото на "Панорама" по БНТ Георги Ганев, депутат от ПП-ДБ.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Дали е трябвало да се проведе референдум за членството на България в ЕС е един добър въпрос и смятам, че нямаше да навреди преди 18 години да се направи това нещо. Но няма българска традиция за провеждане на референдуми по такива въпроси - за визия за бъдещето на страната и трябва да се поправи. Не е зле да се въведе практика, когато става въпрос за ратификация на значими международни договори, да се произвеждат референдуми", каза Ганев.
Решено: Няма да има референдум за еврото
Според него обаче хората, които са "про евро" настроени трябваше и трябва да са по-активни в обясняването на ситуацията с приемането на еврото, с ползите и възможните рискове, които също не трябва да се крият и подценяват. "Дължим на българското общество много по-сериозно и ангажирано обясняване на всички тези неща", каза той.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Ганев не е сигурен, че въвеждането на еврото като паралелна валута ще е от полза. "Това най-вероятно непременно ще се случи в първия месец-два при влизане в еврозоната, както е ставало във всички други страни. Дали това ще е от полза, първо зависи до огромна степен от съгласието на нашите партньори и е въпрос на много сериозен анализ и изчисления колко би било полезно", каза Ганев.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
За бюджета заяви, че според макроикономическата теория при 3% дефицит не би трябвало дългосрочно да създава фискален проблем, защото тенденцията е БВП да нараства с повече от 3%. Това е разумно ниво от дългосрочна гледна точка, каза Ганев. Но подчерта, че в момента приоритет на България трябва да бъде през бюджета да се осигури стабилност. Заяви, че всеки път е в бюджетна комисия и "нито един нормален по време бюджет не е правил".
За отношенията с Асен Василев каза: "Имаме спорове сериозни. Между другото, ако някой ни чуе какво сме спорили за определени школи на мисъл, ще се учуди, че мелим заедно, но пък доста добре мелим заедно". Според него няма опасност "да се разтури" коалицията, стига "да се държи в рамките на разума фискалната ситуация".
Ганев окачестви визитата на Зеленски у нас като знакова за избраната посока на България в днешната ситуация. Според него, тя ясно показва, че България е избрала накъде да върви и към кои общности да се приобщава. "И този тласък, който се получи вчера, ще ни помогне да продължим по този път", заключи Георги Ганев.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство