По-скоро е слух, че Даниел Лорер ще бъде номиниран за шеф на Българската народна банка (БНБ). Очаквам да видя и други кандидатури извън Димитър Радев. Това каза Георги Ганев от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" в ефира на Нова телевизия.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Относно паралелното въвеждане на еврото у нас икономистът заяви, че чисто логистично няма никакъв проблем хората да се разплащат и в лева, и в евро. "Но смятам, че партньорите ни от Европейската банка ще се отнесат ревниво към такъв подход. По-скоро смятам, че ще може да се въведе предварително паралелно изписването на цените на стоките в левове и евро, за да могат хората да се ориентират по-лесно и да сравняват цените. За да се направи това дори не е необходимо да имаме дата за влизане в еврозоната. Това се прави, за да могат търговците и гражданите да влязат в този модус. Това дори е желателно да се направи предварително", заяви Ганев.
ОЩЕ: Икономист: Въвеждането на еврото като паралелна валута може да изплаши хората
Той смята, че въпреки че текат срокове, референдумът, предлаган от "Възраждане" срещу еврото, може и да няма. "Мои приятели юристи обясниха, че тези срокове са пожелателни. Като мине срокът, няма никакви последици. Според мен не би трябвало да има референдум. Разбира се, подлежа на убеждаване. Според мен въпросът е незаконосъобразен и затова е противоконституционен", заяви Ганев.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Относно формулировката на въпроса, той заяви, че е възможно да бъде променена, само ако подписалите се, познаят за какво точно са се подписали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
„Според мен има толкова големи пороци, че не съществува редакция на български език, която да запази въпроса и да го направи конституционен. Не може да бъде коригиран порока на този въпрос и да е конституционен. Най-вероятно въпросът ще се решава в КС”, каза Ганев.
Той обясни, че ако суверенът отговори с „Да” на въпроса в референдума, възниква друг въпрос. "Ако отговори с „Да”, това означава ли, че този отговор пречи на България да изпълни свои ангажименти по-законно ратифициран и конституционно влязъл в сила Международен договор, по силата на който възникват задължения и за България, и за отсрещните страни. Защото ако пречи, този въпрос е противоконституционен”, обясни Ганев.