Редица представени в публичното пространство твърдения със сигурност са некоректни, особено що се касае за доставките на газ за България през май 2022 г. Това се казва в позиция на компанията МЕТ Енерджи.
В позицията не се посочват конкретни хора и твърдения, но напоследък името на МЕТ беше много често споменавано от бившия енергиен министър Делян Добрев. "Какво е МЕТ? Основният посредник при препродажбата на руски газ. МЕТ си назначиха директор на Булгаргаз под благосклонния поглед и със съдействието на Асен Василев", писа Добрев във Фейсбук. Часове по-късно той даде и пресконференция, на която продължи темата: "Както може да видите от момента, в който го назначи, започна да купува газ от собствената си фирма. Има сделки, при които газ е купуван скъпо от фирма МЕТ и е продаван обратно на същата фирма МЕТ - евтино. Разликата е 7 млн. само за месец. С две фактури. Няма заплати, ток, суровини и други разходи".
"Ние имаме ясна позиция - Асен Василев, Кирил Петков, с посредници от април досега изсмукаха от държавата стотици милиони при действащ договор с "Газпром" на 260 лв. в момента" - това заяви малко преди обявяването на позицията лидерът на ГЕРБ и експремиер Бойко Борисов.
Сега от МЕТ отговарят в общ план точно на такъв тип думи - в седем точки. Компанията посочва, че на първо място авансова фактура не означава окончателна фактура. Именно Добрев показваше фактури пред камерите. Освен това, от МЕТ казват, че получават газ от "Булгараз" по специална програма за освобождаване от синьо гориво, наложена от ЕК и след това, съгласно условията на програмата, МЕТ е задължена да доставя закупения газ само на клиенти в България. Ето и какви са седемте точки:
1. МЕТ не разполага с информация и не носи отговорност как и по какви критерии са поканени доставчици на газ от Булгаргаз ЕАД за периода май 2022 г.
2. За да бъде одобрен доставчик на природен газ за периода, компанията се явява на регламентиран търг с ценово предложение, което е одобрено от Булгаргаз ЕАД през април 2022.
3. Цената, спрямо която е сключена сделката, е индексирана. Тя зависи от котировките на цените на газа в Европа, които, както всички знаем, са динамични и бързо променящи се.
4. В съответствие с изложеното в т.3, индексираната цена не е била изцяло определена към датата на сключване на сделката (април 2022 г.) и при издаването на авансовата фактура поради заложения пазарен механизъм на ценообразуване.
5. През м. май 2022 г. МЕТ получава от Булгаргаз ЕАД единствено годишни договорени количества по програма за освобождаване на природен газ (ПОГ), наложена от Европейската комисия с цел прекратяване на монополното положение на Булгаргаз ЕАД.
6. Задължението на Булгаргаз ЕАД за тази годишна доставка е възникнало на 15.11.2021 г., в резултат на процедура, обявена и проведена на Газов хъб Балкан. Договорът за доставка е подписан с предишния Изпълнителен директор на Булгаргаз ЕАД – Николай Павлов.
7. Съгласно условията на ПОГ, МЕТ има задължението да доставя закупения газ на клиенти в страната.
"До настоящия момент (от 2017г.) компанията е изтъргувала 1,9 млрд.куб.м. природен газ, а доставките за крайни клиенти в България за същия период са над 670 млн. куб.м. През 2021 г. МЕТ Енерджи Трейдинг България реализира доставки на 9.5% (319 млн. куб.м.) от крайното потребление на природен газ за българската икономика. Основните ни клиенти са от възлови сектори на българската индустрия, в това число: металургия, храни, керамика и стъкло, хартия, строителни материали, химия, производство на електрическа енергия, газоразпределителни и топлофикационни дружества", добавят от МЕТ.
ОЩЕ: Енергийният министър заговори за преговори с "Газпром" следващата седмица