Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"F-16" срещу "Грипен" - избра ли България по-неизгодната оферта?

23 декември 2018, 19:20 часа • 38890 прочитания

"Не приемаме становището че двата самолета "F-16" и "Грипен" са несравними. Ако трябва да ползваме сравнението на заместник-държавният секретар на САЩ Джон Съливан - кое е по-добро: ябълките или портокалите са по-здравословни. Разбира се, че всеки има лично мнение." Така вицепрезидентът на производителите на "Грипен" - СААБ - за Централна и Източна Европа, Красимира Стоянова коментира ситуацията с избора за нов изтребител на България.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

В предаването "120 минути" по БТВ тя опроверга думите на Съливан, че изтребителят "Грипен" не може да се сравнява, а "F-16" е оръжейна система, доказана в битки и ползвана от Гърция, Румъния и съюзници извън НАТО, като Израел. Преди седмица отново в същото предаване той заяви, че САЩ предлага технологии, които не са налични на "Грипен".

В отговор Стоянова бе категорична, че самолетът който се предлага в момента на България - F-16-V - не съществува. Даже и заводът, който ще бъде в Южна Каролина, също не съществува. "Така че само можем да предполагаме какви технологии ще има включени в този самолет.", каза Красимира Стоянова. Тя допълни, че "Грипен" е забележителна оръжейна система, доказана в международни мисии на НАТО. Използва се от натовски партньори и от страни нечленки на НАТО. "Не мога да приема становището, че САЩ има технологии, които ние не притежаваме.

Самолетът, който ние предлагаме, е на въоръжение в момента, а другият не е в нито една страна, а само на хартия.", заяви вицепрезидентът на СААБ. Тя посочи, че е изненадана от решението процедурата да се ограничи до фирми произвеждащи "F-16". И припомни случаят от предишната, проведена преди две години процедура, която бе прекратена през 2017 г., с цел да се поканят повече участници, да се разшири листата и да има повече конкурентноспособност.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Красимира Стоянова отрече категорично, че не е имало лобизъм, от страна на производителя, да бъде избран "Грипен". Тя отхвърли категорично становища, че предварителната процедура е била непрозрачна и заяви, че по цена най-добрата оферта е точно тяхната. "Значително по-евтина е нашата оферта от тази, за "F-16". В цифри не мога да бъда конкретна. Аз призовавам Министерството на отбраната на България да отвори офертите и да покаже истинските цените и резултатите от работната група. Ако тогава все още нашето предложение бъде прието, като по-лошо, ние ще си тръгнем без никакъв друг коментар.", посочи Стоянова.

Тя обясни, че цената в офертата на СААБ е под 1,5 млд лева, като по този начин се предоставя възможност българската страна в рамките на отделения бюджет да може да си закупи първоначалания пакет от въоръжение, както и да си подсигури инфраструктурните разходи. По думите на Красимира Стоянова, България избра значително по-скъпата оферта, и то със стотици милиони левове. В заключение, вицепрезидентът на СААБ уточни, че офертата на САЩ не отоваря на четири от задължителните седем изисквания. Сред тях са, че цената е над изисквания бюджет, версията, която се предлага не е на въоръжение никъде по света в момента и други.

От разговора стана ясно, че правителството на Швеция ще излезе с официално становище по случая. Красимира Стоянова завърши с метафора: "Представете си, че се играе футболен мач. Минават 90 минути игра. Резултатът е 2:1 за Швеция. Но съдията дава последния сигнал и казва, че уважаемите зрители не са разбрали и резултатът не е 2:1, а 3:2.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес