Европейската комисия или Европейският парламент могат да сезират Европейския съд за това, че Съветът на ЕС не е взел решение за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Това заяви д-р Стефан Саломон от катедрата по европейски изследвания към Амстердамския университет на публично изслушване в заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Какво ще е основанието - според д-р Саломон, съгласно член 2100/94 от Регламент 265, ако институциите на ЕС бездействат в нарушение на правото на блока, държавите-членки и другите институции на ЕС могат да отнесат въпроса до Съда на ЕС за установяване на нарушение.
Европейският парламент ни подкрепя
БГНЕС припомня, че на 12 юли Европейският парламент гласува България и Румъния да влязат в Шенген до края на 2023 г. Тогава евродепутатите приеха, че и двете държави са изпълнили необходимите условия - 526 евродепутати подкрепиха тази трактовка, само 57 бяха против, а 42 се въздържаха. Решението на Съвета да отхвърли кандидатурата на двете страни за Шенген през декември 2022 г. "без да представи каквато и да е правна обосновка, свързана с критериите за присъединяване", е достойно за съжаление, а разширяването на Шенгенското пространство е в полза на Европа, пише в резолюцията.
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Евродепутатите подчертаха още, че всички страни-членки на ЕС имат право да влязат в Шенгенската зона, след като изпълнят изискванията. Фактът, че Румъния и България все още са извън зоната за безвизово пътуване, обременява социално и икономически бизнеса и населението на двете страни. Това е въпрос на борба с дискриминацията и установяване на равнопоставеност, тъй като гражданите на България и Румъния са изправени пред допълнителни разходи, бюрократични трудности и други проблеми, когато пътуват в сравнение с колегите си - членки на Шенген.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Истината обаче е, че без съгласие от Европейският съвет влизане в Шенген е невъзможно - Съветът има и законодателни функции, като това му правомощие е в основата на много критики какво представлява ЕС. Няма обаче съгласие Европейският парламент да е единственият законодателен орган на Съюза, защото това би значело структура на федерация.
ОЩЕ: Денков допусна, че през септември можем да използваме силно "оръжие" за Шенген